Karel Höger a Liška Bystrouška v Moravské zemské knihovně v Brně

22.09.2017 9:48

V rámci výstavy z cyklu Oči Brna s názvem "Karel Höger. Gentleman i loupežník", kterou můžete navštívit v MZK do konce září, jsme pro zájemce o umění znamenitého herce Karla Högera připravili promítání legendární Lišky Bystroušky.

Karel Höger a Liška Bystrouška v Moravské zemské knihovně v Brně
Foto: mzk.cz
Popisek: Moravská zemská knihovna - logo

Příběhy z pera Rudolfa Těsnohlídka doprovázené kresbami Stanislava Lolka vypráví právě Karel Höger. Pořad zapůjčila Česká televize – Televizní studio Brno. Šestidílný seriál patří do  jejího Zlatého fondu. Uvedení jsme zařadili na úterý 26. září 2017, a to hned ve dvou časech – dopoledním v 10.00 – především určeném školám, a odpoledním v 18.00 pro širokou veřejnost.

Vznik Lišky Bystroušky (1920), nejznámějšího díla Rudolfa Těsnohlídka, je spjat s redakcí Lidových novin, kde spisovatel působil dvacet let. Tehdejší šéfredaktor Arnošt Heinrich dal Těsnohlídkovi za úkol doprovodit humorné kresby Stanislava Lolka. Přes původní nechuť se spisovatel nakonec nechal příběhem strhnout. Vzniklo dílo vtipnou formou oslavující život. Leoše Janáčka tento příběh oslovil natolik, že složil operu s názvem Příhody lišky Bystroušky, jejíž premiéra proběhla v roce 1923. Tím zajistil dílu světovou proslulost.

Herec Karel Höger (17. června 1909 – 4. května 1977) se narodil jako poslední ze třinácti dětí v Brně, na královopolském Mojmírově náměstí v domě č. 13. Tatínkovi Františkovi bylo tehdy šedesát šest let. Maminka Marie měla malý obchůdek, který musela za války zavřít. „Dodnes cítím jeho kombinovanou vůni povidel, mýdla Otta, vuřtů, polévkového koření Maggi, sezónního ovoce…,“ vzpomínal na tento krámek její nejmladší syn. K divadlu Karel Höger inklinoval již jako malý chlapec – od loutkového divadla přešel plynule k ochotníkům. Rád vzpomínal na své působení v ochotnickém divadle Bratrství, kde nejen hrával různorodé role, ale i autorsky a režijně přepravoval představení pro děti. Po vychození měšťanky nastoupil na učitelský ústav a nějaký čas působil jako učitel. Divadlo ho však stále lákalo – hrával Kašpárka v loutkovém divadle Radost, na vojně se pak přihlásil ke studiu na dramatickém oddělení brněnské konzervatoře. V roce 1932 získal stálé angažmá v tehdejším Zemském divadle, kde ztvárnil řadu nezapomenutelných rolí. V roce 1940 přijal nabídku Národního divadla a natrvalo se přestěhoval do Prahy. Jeho hlas znají nejen rozhlasoví posluchači, ale také generace dětí – Karel Höger pro ně namluvil řadu pohádek a Večerníčků. Nejznámější je však divákům filmovým a televizním.

CO: Liška Bystrouška. Promítání příběhů z pera Rudolfa Těsnohlídka doprovázených kresbami Stanislava Lolka vypráví Karel Höger. Pořad je z cyklu Oči Brna.
KDY: 26. září 2017 v 10.00 a v 18.00 hod.
KDE: Konferenční sál (přízemí), Moravská zemská knihovna v Brně, Kounicova 65a

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nemocnice Strakonice již potřetí za sebou obhájila akreditaci získanou v roce 2010

15:13 Nemocnice Strakonice již potřetí za sebou obhájila akreditaci získanou v roce 2010

Ve středu 4. prosince potvrdila Nemocnice Strakonice, a.s. svou kvalitu úspěšným absolvováním auditu…