Klaudiánova nemocnice: Domácí péče poskytuje služby v nových prostorách

24.11.2016 13:37

Oddělení Domácí péče, tedy zdravotníků Klaudiánovy nemocnice, kteří za pacienty jezdí domů, je od listopadu v nových prostorech. Zájemci je naleznou v Laurinově ulici přímo proti stanovišti Zdravotnické záchranné služby. Vybavení nových prostor a přesun oddělení umožnila i dotace z Programu švýcarsko-české spolupráce a státního rozpočtu.

Klaudiánova nemocnice: Domácí péče poskytuje služby v nových prostorách
Foto: mb-net.cz
Popisek: Klaudiánova nemocnice v Mladé Boleslavi

V rámci projektu „Zkvalitnění služeb domácí zdravotní péče“ nemocnice získala celkem 239.833,- korun. Spolu s požadovanou patnáctiprocentní spoluúčastí bylo na modernizaci oddělení proinvestováno celkem 282.157,- korun. Největší částka – zhruba 200 tisíc korun – byla zaplacena nová polohovací lůžka, elektrické antidekubitní matrace či různé pomůcky podporující mobilitu pacientů či zabraňující proleženinám. Ty jsou pak v rámci péče oddělení zapůjčovány pacientům domů. Díky dotaci byly vytvořeny i nové edukační materiály pro klienty a jejich blízké, sestry také absolvovaly několik kurzů zaměřených na péči o chronicky nemocné a fyzioterapii.

A co vlastně zdravotníci v rámci domácí péče dělají? Pokud lékař usoudí, že je to třeba, sestřičky za nemocnými jezdí domů. Pomáhají jim aplikovat léky, dělají převazy, poradí při dietě či při ošetřování pacientů v terminálním stádiu. Věk lidí, kteří domácí péče využívají, přitom klesá. Jednak kvůli tomu, že se zvyšuje počet mladších lidí, kteří mají těžká onemocnění, zároveň ale i kvůli tomu, že po řadě zákroků může jít pacient na doléčení domů.

Domácí péče – tedy sestřička až do domu – je bezplatná, hradí ji pojišťovny. Jedinou podmínkou je, že ji předepíše ošetřující nebo praktický lékař. V poslední době narostl zejména počet pacientů se zhoubným nádorem, kteří chtějí strávit poslední dny doma s rodinou. „Jezdíme jim například dodávat léky proti bolesti nebo výživu, protože řada z nich již nemůže normálně přijímat potravu,“ vysvětlila vedoucí sestra domácí péče Bc. Jitka Laubeová. Sestřičky domácí péče přitom jezdí za pacienty po celém Mladoboleslavsku. Svou péči jim poskytují již 14 let, některým pouze v akutním případě, jiným dlouhodobě. Maximální počet návštěv u jednoho pacienta za den jsou tři.

„Lidé by měli o možnosti domácí péče uvažovat mnohem více než je tomu doposud,“ domnívá se Laubeová. Prostředí, které pacienti znají a ve kterém se cítí dobře, podle ní prokazatelně přispívá k lepšímu průběhu nemoci a uzdravování. Zdravotní sestra, která za pacienty domů dochází, je pak zárukou, že dostávají veškerou potřebnou péči.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Český statistický úřad: Vstup do Evropské unie proměnil Česko

7:14 Český statistický úřad: Vstup do Evropské unie proměnil Česko

Před 20 lety Česko vstoupilo do Evropské unie, a započala tak etapa ekonomických i společenských změ…