Klíč (ODS): KSČM a ČSSD? Dvě strany jedné mince

31.03.2010 11:41

KSČM představila volební program.

Klíč (ODS): KSČM a ČSSD? Dvě strany jedné mince
reklama

Měli-li bychom jej shrnout několika slovy, stačilo by říct: kopie ČSSD s antiklerikální a protiamerickou příměsí, posouvající naši zem zase o krok zpět k socialistické společnosti.

Základní programové teze jako vypadly z návrhů slov s původem v Lidovém domě. Třídenní karenční lhůta, zrušení regulačních poplatků, obnova progresivního zdanění, regulace lobbingu. Vše jak z pera sociálních demokratů. Některá z opatření jsou až do očí bijící: „vytvoříme systémová opatření proti nadměrnému zvyšování cen plynu, elektrické energie, užitkové a pitné vody," říkají v programu komunisté, a Paroubek jim přizvukuje „České domácnosti dnes musí za elektřinu, plyn či vodné a stočné každý měsíc platit výrazně více, než je nutné a než za stejné produkty platí občané v drtivé většině západoevropských zemí." Vytvořit jedinou zdravotní pojišťovnu, navrhují komunisté, čemuž přizvukuje socialista Rath („Chceme mít co nejméně zdravotních pojišťoven pro povinné pojištění").

Dále čtětePaulczyňski (ODS): Program ČSSD? Skvělý horor

KSČM a ČSSD také patří k důrazným zastáncům zaměstnaneckých práv: „Nepřipustíme snížení ochrany práv zaměstnanců," říkají sociální demokraté, komunisté pak chtějí „zamezit omezování sociálních, odborářských a zaměstnaneckých práv". Obě strany se shodnou i na obecném referendu, odporu k radaru nebo školnému.

Komunisté se navíc neoprostili od svých extremistických pilířů - požadují zrušení NATO či bezplatné poskytování ochranných pomůcek na učilištích, jiné návrhy pak znamenají další posun k „ideální" socialistické společnosti. Jak jinak lze nazvat požadavky na „zvyšování úrovně kultury a umění ve všech jejích formách", „podpora alternativní kultury a životních stylů mládeže, JEN POKUD mají humanistický charakter," nebo dokonce „zpracování postupu přebírání vlastnictví podniků zaměstnanci a finanční podpory těmto zaměstnancům" KSČM také v rámci svého plánu přestavby společnosti hodlá „zavést přípravu na partnerské soužití ve školách" nebo „udržet historicky vzniklé proporcionality mezi časem stráveným v rodině a při vlastním sebevzdělání a časem stráveným v zaměstnání". KSČM také neustoupila z vypjatého antiklerikalismu, odmítáním jakkoliv přispívat na církevní školy, udržením peněz pro kulturu, ovšem bez výdajů na církve, a protestem proti církevním restitucím.

ČtěteODS: Cesta k bankrotu v režii ČSSD

Komunisté ve svých návrzích přitvrdili. Požadují zvýšení role státu, ještě větší omezení podnikatelů a eliminaci církve. Co však zarazí ze všeho nejvíc, je takřka identický a opakovaný překryv programový tezí s návrhy ČSSD, což věstí, že slova Jiřího Paroubka o odmítání komunistů je věc jedna, reálná politika je ale úplně jiná.

Autor, člen ODS, je výkonným redaktorem CEVRO revue
Publikováno na virtually.cz 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Virtually.cz
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jihomoravský kraj: Návrhy na Cenu kraje lze podávat do 31. července

14:03 Jihomoravský kraj: Návrhy na Cenu kraje lze podávat do 31. července

Stejně jako v předchozích letech bude i v letošním roce udělena významným osobnostem našeho regionu …