Koalice na obranu horníků OKD protestuje u sídla Zdeňka Bakaly v Hilton Head

10. 8. 2018 14:00

Koalice na obranu horníků OKD zahájila protesty u residence kontroverzního českého miliardáře, aby převzal zodpovědnost za takzvaný „podvod století” a došlo k vyřešení ostravské bytové krize.

Koalice na obranu horníků OKD protestuje u sídla Zdeňka Bakaly v Hilton Head
Foto: Koalice na obranu horníků OKD
Popisek: Koalice na obranu horníků OKD protestuje u sídla Zdeňka Bakaly v Hilton Head

Koalice na obranu horníků OKD („Koalice“), organizace vytvořená pro hájení zájmů českých horníků, zahájila protesty v Hilton Head, před sídlem Zdeňka Bakaly v Jižní Karolíně. Demonstranti, kteří se oblékli jako horníci, požadují, aby Bakala sjednal nápravu všech jeho provinění.

Protest u sídla Bakaly je již čtvrtou takovou demonstrací, kterou koalice uskutečnila během uplynulého týdne. V minulých dnech koalice zorganizovala manifestace před pobočkou společnosti M&T Bank v New Yorku a ústředím M&T Bank v Buffalu. M&T Bank totiž prostřednictvím své dceřiné společnosti Wilmington Trust působí jakožto bezpečnostní agent pro Fondy Bydleni, lucemburský bytový fond, který vlastní českou realitní společnost RESIDOMO. RESIDOMO nedodrželo závazky privatizační smlouvy OKD a neposkytlo českým horníkům v Ostravě byty za sníženou cenu. A M&T Bank, která nyní drží tento bytový fond v zástavě, se jakožto financující instituce podílí na tomto podvodu.

Mezitím se uskutečnila i shromáždění před sídlem společnosti Berkshire Hathaway, jednoho z akcionářů M&T Bank, kde si demonstranti oblékli kostýmy Supermana a žádali Warrena Buffetta, zakladatele a výkonného ředitele této společnosti, aby se stal „superhrdinou“ a „zachránil horníky“. Hlavním cílem koalice je usilovat o řešení krize ostravského bydlení a sjednání nápravy všech škod, které Bakala způsobil.

Koalice obviňuje Zdeňka Bakalu z poškození horníků, daňových poplatníků a akcionářů, jakož i z obrovských finančních podvodů. Mezi nejzávažnější obvinění patří skutečnost, že Bakala koupil nepřímo českou těžební společnost OKD od české vlády za cenu nižší, než je cena tržní, a to na základě možného korupčního jednání. Společnost OKD se stala dceřinou společností New World Resources („NWR“), veřejně obchodovanou mezinárodní energetickou firmou, kterou v té době rovněž kontroloval.

Následně Bakala vytuneloval OKD odčerpáváním nadměrných zisků a dividend. Řada investorů přišla o své peníze, které na burze investovala do společnosti OKD nákupem akcií NWR, a to na základě informací, které byly prezentovány zavádějícím způsobem. Koalice tvrdí, že když začala společnost OKD krachovat, Bakala rychle prodal byty společnosti Fondy Bydleni, lucemburskému bytovému fondu, který vlastní českou realitní společnost RESIDOMO a je podporován společnostmi Blackstone a Round Hill Capital.Ti odmítají dodržet privatizační smlouvu OKD, která stanovuje jasné závazky k horníkům, a horníci tak přicházejí o své byty, na které mají právo. Navíc investoři při primárním úpisu společnosti NWR na burzu a ti, kteří následně nakoupili akcie NWR na burzách v Londýně a Varšavě, utrpěli značné ztráty, které jsou podle koalice důsledkem úmyslně zavádějících prohlášení Bakaly vůči investorům a neposkytnutí potřebných informací.

Další podrobnosti a dokumentaci výše uvedených obvinění lze nalézt na webové stránce koalice www.StopBakala.org.

Bakala v současné době čelí občanskoprávním sporům i vyšetřování orgánů činných v trestním řízení ve Spojených státech, Švýcarsku, Spojeném království, České Republice, Polsku a EU.

V České republice vyšetřuje tento případ také pro tyto účely zřízená zvláštní parlamentní vyšetřovací komise. Koalice obviňuje Bakalu z pokusu vyvést jeho majetek z České republiky, včetně jeho známého Fóra Karlín, a tím se vyhnout svým závazkům.

Koalice vydala následující prohlášení

„Cílem Koalice je, aby Bakala spolu se svými spojenci převzali odpovědnost za podvody vůči investorům, daňovým poplatníkům a především horníkům. Zatímco oběti jeho podvodu trpí, Bakala si na jejich účet užívá svůj snobský životní styl na vinicích v Jižní Africe, v jeho luxusní vile ve Švýcarsku či v sídle v Hilton Head. Budeme i nadále pokračovat v pokojných protestech, abychom Bakalovi a jeho spojencům připomínali zločiny, jichž se dopustili, a poškozené oběti. Nepřestaneme, dokud zúčastněné strany nedosáhnou společného řešení ostravské bytové krize a dokud nebude Bakala hnán k občanské a trestní odpovědnosti.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Veřejný ochránce práv: Ombudsman radí se sdílenou ekonomikou

22:45 Veřejný ochránce práv: Ombudsman radí se sdílenou ekonomikou

Při poskytování služeb v rámci tzv. sdílené ekonomiky lidé bohužel často neplní všechny své povinnos…