Komentář HK ČR k výkonu průmyslu, stavebnictví a zahraničního obchodu

06.06.2014 19:33

Hospodářská komora České republiky (HK ČR) reaguje na dnes zveřejněné informace o vývoji průmyslové výroby, stavebnictví a zahraničního obchodu v dubnu 2014.

Komentář HK ČR k výkonu průmyslu, stavebnictví a zahraničního obchodu
Foto: Archiv
Popisek: Hospodářská komora - logo

„Statistická data o výkonu průmyslu, stavebnictví a zahraničního obchodu potvrzují solidní růst HDP publikovaný před dvěma dny. Průmyslová výroba na úrovni 7,7 procent (bez ohledu na malý pokles oproti číslu z předcházejícího měsíce) potvrzuje, že česká ekonomika se již nachází v růstové fázi. Významnou skutečností je to, že růst průmyslové výroby již není tažen pouze výrobou automobilů a dodávkami pro automobilový průmysl, ale že je mnohem rovnoměrněji generován růstem v dalších průmyslových odvětvích. HK ČR považuje růst nových zakázek na úrovni +14,7 % rovněž za velmi pozitivní signál, a za příslib pro budoucí období,“ říká Vladimír Dlouhý, prezident HK ČR.

Naproti tomu HK ČR zastává (i oproti některým jiným analytikům) opatrnější hodnocení vývoje ve stavebnictví. Na rozdíl od některých prohlášení si dosud nejsme jisti, zda se stavebnictví skutečně odrazilo ode dna. Jedná se totiž o odvětví ekonomiky mimořádně citlivé na počasí a na další vnější vlivy.

Podobně opatrně HK ČR hodnotí příznivá data ve vývoji zahraničního obchodu. „Export zůstává stále hlavním zdrojem celkové poptávky po produkci české ekonomiky. Z našeho pohledu jsme však stále příliš závislí na ekonomickém vývoji v EU, konkrétně na růstu poptávky po automobilech v celé Evropě. Zde však v druhé polovině tohoto roku očekáváme její zpomalení. Rádi bychom tak v blízké budoucnosti viděli růst exportu na třetí trhy,“ zmiňuje prezident Dlouhý a dodává: „Celkově však Hospodářská komora hodnotí nejnovější údaje o stavu české ekonomiky pozitivně.“

Hospodářská komora České republiky zastupuje podnikatelskou veřejnost na základě zákona č. 301/1992 Sb. o Hospodářské komoře ČR a Agrární komoře ČR. Hlavním posláním Hospodářské komory ČR je vytvářet příležitosti pro podnikání, prosazovat a podporovat opatření, která přispívají k rozvoji podnikání v ČR a tím i k celkové ekonomické stabilitě státu. Hospodářská komora České republiky je povinným připomínkovým místem podnikatelské legislativy a chrání zájmy svých členů sdružujících se prostřednictvím sítě regionálních komor a začleněných živnostenských společenstev.  HK ČR sdružuje téměř 14 000 členů (fyzických i právnických osob podnikajících v ČR) organizovaných v 61 regionálních komorách a 86 oborových asociacích HK ČR. Více na www.komora.cz

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: komora.czTento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Historické předměty předal ÚZSVM Národnímu památkovému ústavu

22:54 Historické předměty předal ÚZSVM Národnímu památkovému ústavu

ÚZSVM v Hradci Králové převedl Národnímu památkovému ústavu soubor movitých věcí, které získal jako …