Kovosvit MAS bude na ČVUT prezentovat nové produkty 3D tisku

08.11.2016 11:10

Ve spolupráci s Výzkumným centrem pro strojírenskou výrobní techniku a technologii (RCMT), ČVUT v Praze, Fakultou strojní, vyvinula společnost Kovosvit MAS prototyp stroje, který umožňuje vytváření kovových dílů metodou 3D tisku a jejich následné obrábění v jednom pracovním prostoru. Ukázky dílů vyrobených touto moderní a unikátní technologií bude Kovosvit MAS prezentovat ve středu 9. listopadu v rámci Dne otevřených dveří ve foyer Fakulty strojní ČVUT v Praze Dejvicích.

Kovosvit MAS bude na ČVUT prezentovat nové produkty 3D tisku
Foto: Kovosvit MAS
Popisek: Pohled do vitríny s výrobky, vytvořenými HM technologií
reklama

„Jedná se o jedinou technologii pro vytváření kovových dílců (AM), jež byla kompletně vyvinuta v České republice. Stroj, který v příštím roce společně představíme a společnost Kovosvit MAS zahájí jeho sériovou výrobu, je z kategorie Hybrid Manufacturing (HM) kombinující plnohodnotnou generickou technologii (navařování kovu) a plnohodnotnou subtraktivní technologii pomocí frézování v pěti osách,“ představuje novinku Jan Smolík, vedoucí projektu na pracovišti RCMT.

Na prototypu stroje umožňujícího 3D tisk kovu a následné obrábění takto vyrobených dílců pracovali ve spolupráci s Kovosvitem MAS ve výzkumném centru RCMT od roku 2013. Výsledkem je unikátní produkt, jehož hlavní předností je relativně nízká cena 3D tisku: na takto vytvořeném dílci dosahují náklady 25 až 30 procent ceny nákladů konkurenčních technologií. Konečná cena dílce představuje 2500 až 3500 Kč na kilogram, což přibližuje 3D tisk k možnosti využití v běžném strojírenství.

Dvouplášťový tenkostěnný dílec v řezu
(materiál Konstrukční ocel; hmotnost 1,15 kg; rychlost vyroby 300 g/hod)

„V současné době probíhá patentové řízení a stroj, který umožní vyrábět dílce v pracovním prostoru 500x500x400 mm, bude představen na jaře příštího roku. Výrobky z prototypového stroje jsme poprvé prezentovali na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně, kde se setkaly s velkým ohlasem a o naše zařízení předběžně projevilo zájem několik firem. Využitelný je například u oprav dílů, které se částečně opotřebovávají, nebo u výroby těch, kde je při obrobení odebrána většina použitého materiálu,“ uvedl Petr Heinrich, technický ředitel společnosti Kovosvit MAS.

Jak dokládají díly, jež Kovosvit MAS spolu s RCMT vystaví ve středu ve foyer ČVUT, umožňuje zařízení vytváření plných dílů, plných dílů s vnitřními kanály, skořepinových dílů, dutých dílů s vnitřní podpůrnou strukturou a jejich následné obrábění. Další variantou využití je svařování, navařování funkčních povrchů, funkčních částí a detailů, navařování tvrdokovových a kluzkých povrchů, opravy dílů a jejich obrábění. S pomocí stroje bude samozřejmě možný také 3D tisk malých designových dílců. Hlavní benefit představuje u výroby takových dílů, které není možné vyrobit tradičními výrobními postupy, tedy odléváním tvářením a obráběním, nebo je využití těchto postupů neefektivní, případně neadekvátně složité.

Na prototypovém stroji se při vývoji technologie pracovalo s různými materiály, například s jemnozrnnou, konstrukční a nerezovou ocelí, hliníkovou slitinou či se slitinou INCONEL, jež se využívá pro svou odolnost v leteckém průmyslu, v turbínách, v raketových motorech i jaderném průmyslu. Vyvinutá technologie umožňuje růst ocelových dílců rychlostí 0,2 až 1,0 kilogramů za hodinu.