Kraje vítají slib, že vláda bude financovat zvyšování mezd s dopadem na krajské rozpočty

29.05.2017 20:40 | Zprávy

Pokud vláda rozhodne o zvýšení mezd s dopadem na krajské rozpočty, samosprávám na to dá také potřebné peníze. Slib premiéra Bohuslava Sobotky, který zazněl na dnešní celostátní tripartitě. A to v souvislosti s krajským zdravotnictvím a sociálními službami, které na návrh předsedkyně Rady Asociace krajů ČR a hejtmanky Karlovarského kraje Jany Vildumetzové nakonec byly třetím programovým bodem. Celorepublikové jednání Rady hospodářské a sociální dohody (RHSD), tedy zástupců vlády, zaměstnavatelů, zaměstnanců a krajů, pořádané jednou ročně, se uskutečnilo v Praze.

Kraje vítají slib, že vláda bude financovat zvyšování mezd s dopadem na krajské rozpočty
Foto: Asociace krajů ČR
Popisek: Asociace krajů ČR

„Kraje v žádném případě nejsou proti navyšování mezd. Je ale nutné vědět, z čeho je financovat. I proto vítáme slib, že vláda bude přijímat jen taková rozhodnutí o zvýšení mezd či platů, na které budou ve státním rozpočtu peníze,“ říká předsedkyně Rady Asociace krajů ČR a hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová a dodává:

„Krajům se totiž často jen slibuje, že peníze na úkoly navíc dostanou, ale pak to není naplněno. Proto je třeba zamyslet se nad systémovým financováním. Jak to nedělat, ukázalo například nařízení vlády o zvýšení mezd řidičů, které považuji za poněkud nešťastné. Doteď, a to je 29. května, na ně kraje od státu nedostaly ani korunu, i když potřebné peníze dopravcům poukázaly. Protože dnes zaznělo, že je dobrá vůle vlády naplnit to, co slíbila, chci věřit, že se tak skutečně stane.“  

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Tomio Okamura byl položen dotaz

Ukrajinští žáci ve školách

Jaké řešení navrhujete? To nemají chodit do školy? To je asi nesmysl, který by se mohl nevyplatit, když tu pak zůstanou a budeme tu mít negramotné lidi, navíc by pak rodiče nemohli ani pracovat, kdyby je museli hlídat a žádali by o dávky…

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

VZP: Jednodušší cesta na mamografický screening

22:33 VZP: Jednodušší cesta na mamografický screening

Ženy od 45 let mají nárok na screeningové mamografické vyšetření jednou za dva roky.