Krajská zdravotní se připojila ke Světovému dni chronické obstrukční plicní nemoci

28. 11. 2016 20:36

Krajská zdravotní, a. s., se připojila na svých pracovištích v ústecké Masarykově nemocnici a v mostecké nemocnici ke Světovému dni chronické obstrukční plicní nemoci (CHOPN), který připadá na 24. listopadu. Návštěvníci využili na Oddělení funkčního vyšetřování Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z., a na Plicním oddělení Nemocnice Most, o. z., bezplatného vyšetření plicní funkce. Zdravotníci provedli desítkám zájemců spirometrii a v případě nálezu jim nabídli možnost konzultace s pneumologem.

Krajská zdravotní se připojila ke Světovému dni chronické obstrukční plicní nemoci
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: Nemocnice Most, pohotovost.
reklama

Na oddělení funkčního vyšetřování v ústecké Masarykově nemocnici využilo akce pětatřicet osob, z toho dvacet žen. „U 31% vyšetřených jsme odhalili patologický nález, který pacienti konzultovali s pneumologem. Z celkového počtu vyšetřených bylo jen 25% kuřáků, přitom v 80% je příčinou tohoto onemocnění kouření,“ uvedla primářka MUDr. Jarmila Fišerová.

Zdravotníci plicního oddělení mostecké nemocnice vyšetřili dvaadvacet návštěvníků. „Pacientům s patologickým nálezem zdravotníci doporučili vyšetření v plicní spádové  ambulanci, neboť někteří přicestovali na naše pracoviště z dálky, například z Rakovníka, ostatní byli objednáni k dalšímu vyšetření v plicní ambulanci mostecké nemocnice.“ uvedla primářka MUDr. Hana Mrázková.

Výskyt chronické obstrukční plicní nemoci celosvětově narůstá, zvyšuje se i úmrtnost na toto onemocnění. V České republice trpí chorobou zhruba osm procent obyvatel, ale jen třetina nemocných je léčena, jelikož řada nemocných o svém onemocnění neví. Spirometrie je jednoduché, nebolestivé vyšetření, které může onemocnění odhalit. Typickými příznaky chronické obstrukční plicní nemoci je dušnost, chronický kašel, únava a vykašlávání hlenů. Nemoc nelze vyléčit, ale včasnou diagnózou je možné zahájit léčbu, která výrazně zpomalí zhoršování stavu a zmírní potíže.

Fotografie z akce najdete zde.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

MAS Naděje: Navzdory epidemii jede spolupráce škol v Litvínově a okolí na plné obrátky

22:02 MAS Naděje: Navzdory epidemii jede spolupráce škol v Litvínově a okolí na plné obrátky

I přes nečekanou pandemii COVID-19 se spolupráce škol na Litvínovsku nezastavila. Jednací místnosti …