Krok do tmavé noci připomene kněze Josefa Toufara

10.03.2016 9:12

Do dramaticky rozbouřené doby, kdy se komunistický režim plánoval vypořádat s katolickou církví, přišlo zvláštní znamení – 11. prosince 1949 se v číhošťském kostele, právě ve chvíli kázání kněze Josefa Toufara, podivuhodně rozkýval dřevěný oltářní křížek. Záhadný úkaz, který vidělo dvacet svědků, se Toufarovi stal osudným.

Krok do tmavé noci připomene kněze Josefa Toufara
Foto: Hans Štembera
Popisek: Senátor Miloš Vystrčil

Právě osud faráře, kterého komunisté umučili k smrti, ale vynucené přiznání z něj nedostali, bude opět hlavním tématem události, jež se koná tuto sobotu 12. března od 14.00 hodin v kulturním domě v Toufarově rodné obci – Arnolci u Jihlavy. Na počest statečného člověka, u něhož církev usiluje o blahořečení, odslouží mši generální vikář Mons. Mgr. Jiří Mikulášek z Biskupství brněnského.

Po ní přijde na řadu uvedení nové knihy Miloše Doležala s názvem Krok od tmavé noci. Obsahuje čtrnáct příběhů, reportáží a studií o vysočinském knězi, jeho vrazích a číhošťském zázraku, které doplňují zprávy archeologa, antropologů a soudního lékaře o exhumaci a identifikaci těla Josefa Toufara. Vstup na akci je zdarma. Kromě kulturního programu a Doležalovy autogramiády bude možné si zakoupit novou knihu i předchozí díla od stejného autora.

„Velmi si vážím aktivity arnoleckého starosty Ladislava Fialy, který zorganizoval přímo v jeho rodišti i představení další knihy o páterovi Josefu Toufarovi. Po dílu Jako bychom dnes zemřít měli nám spisovatel Miloš Doležal představí v Arnolci i knihu Krok od tmavé noci. Na setkání se moc těším a knihu si určitě zakoupím,“ uvedl senátor Miloš Vystrčil, který se vzpomínkové akce také zúčastní.

Miloš Doležal je český básník, spisovatel a publicista, který se narodil 1. července 1970 v Háji u Ledče nad Sázavou. Číhošťským zázrakem se zabýval už ve své diplomové práci na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Jeho biografie Jako bychom dnes zemřít měli, pojednávající právě o životě a smrti faráře Josefa Toufara, získala v anketě Lidových novin v roce 2012 ocenění Kniha roku. Po výběru Toufarových kázání s názvem Vrátíme se do otcovské náruče přišel autor s novým dílem Krok do tmavé noci.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pardubický kraj čekají velké investice, programové dotace pro obce se však krátit nebudou

9:51 Pardubický kraj čekají velké investice, programové dotace pro obce se však krátit nebudou

Krajské předsednictvo Sdružení místních samospráv České republiky uspořádalo v Českých Heřmanicích t…