V minulosti bylo zcela běžné umisťovat garáž pod úroveň terénu do suterénních prostor rodinných domů. Přestože se na první pohled jedná o perfektní řešení, má to pár háčků. Dříve se stavělo s naprosto jinými náklady než v současnosti a vybudování suterénních prostor nepředstavovalo zásadní navýšení ceny domu. „Dnes již tomu tak není a podzemní podlaží má velký vliv na konečnou cenu objektu. Zvyšuje ji odhadem o 10–15 %,“ uvedl marketingový manažer společnosti Lomax Lubomír Valenta. „Kromě toho bývá garáž v suterénu nevytápěná, čímž zpravidla trpí obyvatelé v obytné místnosti nad ní. Pokud takové řešení chcete zvolit, musíte především přemýšlet o důkladné izolaci stropu,“ doplnil Valenta.
Ujasněte si, jaký typ garáže je ten pravý
Při plánování výstavby garáže i během její stavby bychom se měli radit s odborníky. Architekti nám na základě svých zkušeností například poradí, zda zvolit garáž jako součást domu nebo volně stojící stavbu. Při stavbě nového rodinného domu lze obecně doporučit umístění garáže jako součást celkového půdorysu. Snížíme tím nároky na materiál i zastavěnou plochu. Výhodou je také to, že do vozu nebo pro věci uskladněné v garáži dojdeme takzvaně suchou nohou. Jestliže se rozhodnete pro samostatně stojící garáž, volte takové místo, abyste si třetinu zahrady nemuseli vyčlenit jen pro účel dlouhé příjezdové cesty. Častým argumentem pro stavbu garáže stojící samostatně na pozemku je navíc strach z možného úniku těkavých látek z automobilu. Dnešní stavební zákon však v souvislosti s tím vydal nařízení k vybudování odvětrávacích mřížek tak, aby došlo k maximální eliminaci prostoupení výparů do obytné části.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva