Léčba nejdražšími léčivy už letos ČPZP stála 1,8 miliardy Kč

03.12.2020 10:38

Téměř 1,8 miliardy Kč vynaložila za prvních deset měsíců letošního roku Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (ČPZP) za tzv. „centrové“ léčivé přípravky, které se vztahují k nejdražší léčbě. Očekávané náklady za rok 2020 překročí 2 miliardy Kč, a to minimálně o dalších 150 milionů Kč.

Léčba nejdražšími léčivy už letos ČPZP stála 1,8 miliardy Kč
Foto: ČPZP
Popisek: ČPZP
reklama

Velkou část nákladných léčiv, kterým je stanovena úhrada, lze označit jako léčbu tzv. „biologickou“, kdy léčiva jsou vyrobená pomocí biotechnologií živých organizmů, nebo také jako léčbu tzv. „cílenou“, která se zaměřuje proti vybraným molekulám nebo jejich částem. Společným znakem těchto nových léčiv jsou vysoké náklady, které generují z prostředků veřejného zdravotního pojištění. S ohledem na veřejný zájem je proto účelné koncentrovat použití těchto léčiv do specializovaných pracovišť neboli center. Proto se jim také někdy říká léky „centrové“.

Vynaložené prostředky na tuto skupinu léčiv každoročně narůstají. „V uplynulém roce 2019 na ni ČPZP vynaložila 1,95 miliardy Kč. Přitom jen do října 2020 evidujeme tuto péči za již bezmála 1,89 miliardy Kč. Očekávání celého roku se pohybuje okolo 2,16 miliardy Kč,“ upřesňuje tisková mluvčí České průmyslové zdravotní pojišťovny Elenka Mazurová.

K širokému a standardnímu využití těchto léčiv například v onkologii, hematologii, v léčbě revmatoidní artritidy, roztroušené sklerózy, Crohnovy choroby nebo ulcerózní kolitidy, přibývá jejich použití v léčbě velmi vzácných onemocnění.

„Mezi nejnákladnější pojištěnce patří naši klienti, kteří trpí hemofilií, spinální muskulární atrofií, cystickou fibrózou, nebo některým ze vzácných metabolických onemocnění, jako je například Fabryho nebo Pompeho nemoc. Prostředky vynaložené za tuto léčbu u jednotlivých našich pojištěnců dosahují řádově desítek miliónů korun ročně,“ doplňuje tisková mluvčí České průmyslové zdravotní pojišťovny Elenka Mazurová.

Celkové náklady ČPZP na veškerou léčbu za celý rok 2019 činily 33 160 570 tisíc Kč. Za letošní rok tento ukazatel zatím dosahuje výše 28 432 761 tisíc Kč.

Zajímavé je srovnání nákladů na nejdražšího a průměrného pojištěnce ČPZP. Zatímco léčba nejdražšího pacienta s kartičkou ČPZP se v roce 2019 blížila k 22 milionům Kč, léčba jednoho pojištěnce ČPZP stála v průměru 26 176 Kč.

Česká průmyslová zdravotní pojišťovna registruje téměř 1,3 milionu klientů. Třetí největší zdravotní pojišťovna v zemi má více než sto poboček po celé republice. Klientům spolu s dostupnou a kvalitní zdravotní péčí nabízí atraktivní příspěvky a programy plné výhod, slev a bonusů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: komerční tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

České dráhy: Reakce na medializaci zvažovaných úsporných opatření

19:02 České dráhy: Reakce na medializaci zvažovaných úsporných opatření

V důsledku pandemie loni přišly České dráhy na tržbách o více než 4 miliardy korun a stále přicházej…