Lepší než Kazma! Video divokých koní má přes čtyři miliony zhlédnutí, překonává i většinu českých youtuberů

20.09.2017 10:40

Popularita divokých koní z Milovic na internetu roste. Video Koně z Exmooru zachraňují české stepi má na youtube již přes 4,3 milionu zhlédnutí. Snímek milovického dokumentaristy Jaroslava Kolčavy tak překonal i jedno z nejsledovanějších videí letošního roku, Prostřeno! Odhalení největšího televizního skandálu v Česku, které v rámci pořadu One Man Show natočil populární český moderátor a internetový bavič Kazma. To má nyní přes 3,8 milionu zhlédnutí.

Lepší než Kazma! Video divokých koní má přes čtyři miliony zhlédnutí, překonává i většinu českých youtuberů
Foto: Česká krajina/Vojtěch Lukáš
Popisek: Divocí koně v Milovicích

I když divocí koně potřebovali na dosažení vyššího čísla o dva roky delší čas, přesto je divácký zájem o dokument nečekaně velký. Překonává i nejsledovanější videa většiny českých youtuberů. Například nejsledovanější video youtuberky Shopaholic Nicol má 1,9 milionu zhlédnutí, Hoggyho 3,1 milionu zhlédnutí a MenTa 1,9 milionu zhlédnutí.

„Sledovanost je obrovská. Snímek si našel svého diváka. V průměru se na něj podívá dvacet tisíc diváků denně,“ říká dokumentarista Jaroslav Kolčava. Přes milion zhlédnutí má na youtube také další video Jaroslava Kolčavy věnované prvním námluvám divokých koní (ZDE).

V minulých letech se projekt stal celosvětově nejsledovanějším tuzemským počinem v zahraničních médiích. Referovaly o něm sdělovací prostředky na pěti kontinentech, včetně prestižních New York Times, Washington Post, BBC, Der Standard, Science a dalších. Bývalý vojenský prostor se stal prvním místem na světě, kde se od roku 2015 v rámci jedné rezervace vyskytují všechny tři druhy velkých kopytníků Evropy. Další světové prvenství si rezervace připsala, když se všechny tři druhy podařilo v roce 2016 na jednom místě rozmnožit.

„Jsme rádi, že zájem veřejnosti o divoké koně zůstává obrovský. Charitativní projekty často těžko bojují o pozornost veřejnosti, je skvělé, že divocí koně mají tak silnou podporu lidí,“ ocenil silnou sledovanost Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina.

Jaroslav Kolčava se před časem stal prezidentem Českého výboru UNICA, tedy organizace sdružující neprofesionální filmaře, která spadá pod UNESCO. Za svůj film Koně z Exmooru zachraňují české stepi obdržel Jaroslav Kolčava v minulosti čestná uznání na přehlídce Benátky filmových amatérů 2015 a v Krajském kole Celostátní soutěže neprofesionální filmové tvorby v Praze 2015. Rovněž získal Cenu starosty Města Ústí nad Orlicí v rámci soutěže Nezávislých filmových tvůrců Český videosalon 2015. Na loňském ročníku filmového festivalu s ekologickou tématikou Týká se to také tebe dostal cenu hejtmana Zlínského kraje.

Ochranářská organizace Česká krajina na projektech spojených s návratem a ochranou velkých kopytníků spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.

Na péči o divoké koně, zubry a pratury může přispět také veřejnost zasláním ve tvaru DMS KRAJINA 30, DMS KRAJINA 60 nebo DMS KRAJINA 90 na číslo 87 777. Cena dárcovské zprávy je 30, 60 nebo 90 korun, na projekty neziskové organizace jde 29, 59 nebo 89 Kč korun. Dárcovské SMS zastřešuje Fórum dárců. Mezi další možnosti podpory patří dárcovský portál Darujspravne.cz (ZDE) nebo nákup ve vybraných e-shopech prostřednictvím portálu Givt.cz (ZDE).

Projekty návratu a ochrany velkých kopytníků podporují společnosti Ekospol, Net4Gas, Pivovar Zubr, Nadační fond rodiny Orlických, JK Jewels, Semix, Megabooks CZ, Operační program Životní prostředí, Státní fond životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Středočeský kraj, Město Milovice, Město Benátky nad Jizerou, American International school ve Vídni, milovická Mateřská škola Kostička, sdružení Přátelé a rodáci Milovic i veřejnost. V rámci svého dobrovolnického programu projekt podpořili i studenti z Townshend International School v Hluboké nad Vltavou.

Video můžete zhlédnout ZDE

O společnosti Česká krajina:
Ochranářskou společnost Česká krajina (ZDE) založil v roce 2007 Dalibor Dostál, politolog, novinář a bývalý šéfredaktor celostátní redakce Deníku. Jako novinář se dlouhodobě věnoval právě tématům ochrany přírody, životního prostředí, ale i filantropie a neziskového sektoru. Za to obdržel v roce 2009 Poděkování Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové a v roce 2011 cenu Mediální čin roku od Nadace OKD. Spolupracuje s Fórem dárců, je členem poroty Starosta roku, členem novinářské poroty ceny Via Bona a členem hodnotící komise občanského sektoru v ČR pro USAID.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Celní správa: Olomoučtí celníci odhalili nelegálně pracující cizince

22:54 Celní správa: Olomoučtí celníci odhalili nelegálně pracující cizince

?V průběhu tohoto týdne provedli olomoučtí celníci několik cílených kontrolních akcí, které se zaměř…