Lesníci vypouštějí do Beskyd tetřevy hlušce, obnovují skomírající populaci

28.09.2018 17:11

Do Beskyd letos lesníci z podniku Lesy České republiky vypustí osmnáct tetřevů hlušců odchovaných v tamější tetřevně. Osm kohoutů a osm slepic se dostalo do přírody už v září, další dva kohouti je budou následovat v říjnu. Lesy ČR spolu s Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR navíc 27. září vyhlásily v části Beskyd tetřeví oblast.

Lesníci vypouštějí do Beskyd tetřevy hlušce, obnovují skomírající populaci
Foto: lesycr.cz
Popisek: Lesy ČR - logo
reklama

Obnovit populaci beskydského tetřeva hlušce je cílem tamějších lesníků z podniku Lesy ČR. Spolupracují s CHKO Beskydy a také s Diecézí ostravsko-opavskou, která vlastní sousední lesy s vhodnými biotopy. Lesníci vypouštějí do volné přírody ptáky odchované ve specializované tetřevně na Frýdecko-Místecku už druhým rokem. Loni to bylo prvních pět tetřevů. „Máme 15 ověřených pozorování ptáků nebo jejich pobytových znaků, poslední z letošního května. V přírodě tedy přežili, a to je pro náš chov i postup při vypouštění důležitá zpráva,“ uvedl Tomáš Peka, lesní správce z Frýdku-Místku z podniku Lesy ČR.

Letos se do přírody dostane dalších osmnáct tetřevů. Od jara byli ve vypouštěcí voliéře uprostřed lesů nedaleko historických tokanišť. “Sžívali se s novým domovem a cesta do přírody tak pro ně byla jednodušší,“ řekl tetřevník Vlastimil Novák. Jak se ukázalo, tetřevi se i měsíc po vypuštění zdržují v okolí voliéry. V říjnu ji opustí poslední dva, tentokrát s připevněnými vysílačkami. Bude tak možné pozorovat jejich pohyb i místa výskytu. Pro zlepšení podmínek chovu a samotného vypouštění dostavují Lesy ČR další vypouštěcí voliéru. Kvůli ochraně tetřevů před predátory myslivci loni ulovili celkem 70 kusů černé zvěře. Další hrozbu představuje například liška, kuna nebo jezevec. Těch se od ledna ulovilo jedenadvacet.

Ve spolupráci s CHKO Beskydy také Lesy ČR v září vyhlásily na 983 hektarech od Malého Polomu přes Velký Polom až po Mionší tetřeví oblast s jiným režimem hospodaření. „Na území bude od 1. prosince do 15. června klidový režim. Kromě nezbytných sezónních prací, jako je zalesňování nebo opravy oplocenek, se v lokalitě nebude běžně lesnicky hospodařit, tedy zejména těžit. Tetřevi potřebují v době toku klid,“ uvedl Tomáš Pospíšil, ředitel lesního a vodního hospodářství podniku. „Návrat tetřeva do Beskyd je velmi náročný cíl. Neobejde se beze změn ve zdejších lesích, počínaje výsadbami jedle, péčí o jeřáby, olše, břízy či lísky, přes prořezávání mladých hustých smrčin s borůvčím až po ochranu nejcennějších starých porostů. Tetřevi potřebují ke svému životu také klid, proto se zde snažíme omezovat například hromadné závody, které je mohou rušit,“ vysvětlil František Jaskula z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, ředitel Správy CHKO Beskydy.

Tetřev hlušec je kriticky ohrožený druh, mimořádně náročný na lesní biotop. Vyhledává zejména jehličnaté lesy, v nichž se živí semeny, ale také borůvčím nebo jeřabinami. V 19. století byly v Beskydech stovky tetřevů hlušců, ve druhé polovině 20. století už jen několik desítek, později jednotlivých kusů, a zejména na Slovensku. Lesy ČR mají od osmdesátých let minulého století další odchovnu tetřevů také v Mlynařovicích u Volar na Prachaticku. Odtud vypouštějí ročně na Šumavu až tři desítky tetřevů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

SVOL: Na zmírnění dopadů kůrovcové kalamity je potřeba pro nestátní lesy zajistit 5,2 miliardy

14:05 SVOL: Na zmírnění dopadů kůrovcové kalamity je potřeba pro nestátní lesy zajistit 5,2 miliardy

Dlouhodobé sucho, kůrovcová kalamita mimořádného rozsahu a dopady opatření proti šíření koronaviru o…