K zavedení bankovních garancí do lesnických tendrů a stanovení jejich výše přistoupilo současné vedení Lesů ČR jednotlivě již od roku 2009 a plošně v tendrech pro rok 2011, a to především na základě negativních zkušeností z tříletých tendrů, vyhlašovaných v roce 2007, kdy pohledávky nebyly zajištěny bankovními garancemi, a dosud jsou vymáhány. Bankovní garance zavedly Lesy ČR i přes mnoho výhrad účastníků, oborových sdružení, médií, nezávislých organizací i představitelů státu, kteří tvrdili, že zavedením bankovních garancí bude omezena účast okruhu zájemců. Přes veškeré výhrady a tlaky vedení Lesů ČR bankovní garance do lesnických tendrů zavedlo, a správnost tohoto postupu se osvědčila právě v souvislosti s insolvencí LESS & FOREST s.r.o. (dále jen „LESS & FOREST“). Lesy ČR neprodleně po vyhlášení insolvence přistoupily k čerpání bankovních garancí na krytí pohledávek z obchodního styku. Zavedením bankovních garancí do lesnických tendrů, realizací okamžitých opatření a kroků včetně čerpání bankovních garancí minimalizují Lesy ČR dopady insolvence LESS & FOREST do hospodaření státního podniku.
Bankovní záruky použilo současné vedení Lesů ČR k zajištění pohledávek vůči smluvním partnerům již v roce 2009 v některých částech tříletých tendrů (vyhlašovaných v roce 2007), kdy někteří smluvní partneři odstupovali od smlouvy a tendry musely být na dobu do roku 2010 nově vyhlašovány. Plošně zavedlo současné vedení Lesů ČR bankovní garance do lesnických tendrů od roku 2011, a reagovalo tím i na neuspokojivou situaci z tříletých tendrů (i z dřívějšího období), kdy nebyly závazky smluvních partnerů odpovídajícím způsobem zajištěny, což vedlo k pohledávkám za smluvními partnery v řádu stovek milionů korun.
Lesy ČR nastavují výši bankovních záruk takovým způsobem, který na jedné straně respektuje zákon a zajišťuje přístup širokého okruhu uchazečů do soutěže o lesnické zakázky a tím i zvyšuje konkurenci v soutěžích o veřejné zakázky Lesů ČR, a na druhé straně odpovídajícím způsobem zajišťuje pohledávky Lesů ČR za smluvními partnery. Tento přístup se Lesům ČR osvědčil v plné míře v kombinaci s realizací obchodního modelu prodeje dříví „při pni“, jehož zavedením bylo překonáno období tzv. rámcových smluv, kdy byla zvýhodňována velmi úzká skupina zájemců o dříví. Zavedením tohoto modelu lesnických zakázek mimo jiné začaly Lesy ČR dosahovat hospodářských výsledků v miliardách na rozdíl od dřívějších výsledků ve stovkách milionů korun.
Zavedení bankovních garancí a jejich výše byla a je předmětem četných diskuzí. Zastánci neuplatňování bankovních záruk nebo jejich nižších hodnot argumentují, že vysoké bankovní záruky znamenají snížení možnosti přístupu k zakázkám, zvýšení prostoru pro kartelizaci odvětví, případně zneužití významného soutěžního postavení LČR. Obhájci vyšších bankovních záruk argumentují, že nízká hodnota bankovních záruk nezajistí do poslední koruny potenciální dluhy smluvních partnerů za Lesy ČR.
Současné vedení Lesů ČR po zavedení bankovních záruk v lesnických tendrech vždy citlivě přistupovalo k nastavení jejich výše a zohledňovalo veškeré efekty, které nastavení a výše bankovních záruk přináší. Stejně tomu bylo i při přípravě zadávacího řízení na lesnické tendry od roku 2012.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lesy ČR