Lesy ČR: Historické sochy granátníků jsou opět kompletní, lemují je lipové aleje

27. 11. 2016 8:20

Dvě historické sochy granátníků u hájenky v Březovicích pod Bezdězem nedaleko Doks ve Středočeském kraji poškodili počátkem letošního února vandalové. Sochám urazili hlavy a způsobili padesátitisícovou škodu. Policie ČR pachatele v květnu dopadla. Sochy jsou tak nyní zásluhou restaurátorů a správců, tedy podniku Lesy ČR, opět kompletní. V místě navíc lesníci obnovují lipové aleje – projekt za 762 tisíc korun bez DPH.

Lesy ČR: Historické sochy granátníků jsou opět kompletní, lemují je lipové aleje
Foto: lesycr.cz
Popisek: Lesy ČR

Pískovcové pozdně barokní sochy z poloviny 18. století s dřevěnými doplňky z počátku 19. století jsou státní kulturní památkou. Lesy ČR nechaly poškozené sochy obnovit pod dohledem státní památkové péče. „Bylo třeba zpevnit praskliny v pískovci i ve dřevěných částech. Došlo i na drobné retuše polychromie a likvidaci řas i mechu,“ vysvětlil Martin Žid z Lesů ČR. Práce restaurátoři dokončili v listopadu. Předcházel jim restaurátorský průzkum. Nedaleko hájenky bylo současně obnoveno osm lipových alejí. Podle všeho bude podnik na projekt čerpat 504 tisíc korun z Evropského fondu pro regionální rozvoj v rámci Operačního programu Životní prostředí. Dalších 258 tisíc korun uhradí Lesy ČR. „Dochovalo se 83 lip různého stáří. Některé z nich v minulosti zahradníci tvarovali. V místě původního řezu se tak vytvořily velké kmenové dutiny. Stromy se tak mohly snadno rozlomit a rozvrátit celé aleje. Proto jsme zpracovali projekt spojený s jejich obnovou,“ vysvětlil Zdeněk Ingr, specialista na ochranu přírody z podniku Lesy ČR. Součástí byl i stavebně historický a podrobný biologický průzkum se zvláštním důrazem na entomologii a ornitologii a také dendrologický průzkum každého stromu. Na podzim tedy byly stromy arboristicky ošetřeny. Přestárlé a bezpečí ohrožující lípy nahradilo 60 nových. Projekt lesníci ze státního podniku od počátku konzultovali s pracovníky Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, odborem životního prostředí a oddělením památkové péče mladoboleslavského Magistrátu města i s Městským úřadem v Bělé pod Bezdězem a dalšími orgány státní správy a samosprávy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ČVUT: Česká iniciativa pro umělou inteligenci AICZECHIA založena a napojena na evropskou síť CLAIRE

8:24 ČVUT: Česká iniciativa pro umělou inteligenci AICZECHIA založena a napojena na evropskou síť CLAIRE

Dne 21. března 2019 proběhlo v Praze 1. řádné plenární zasedání AICZECHIA – celonárodní iniciativy p…