Lesy ČR: Turistická stezka v Modlivém dole je po rekonstrukci

24.11.2016 8:05

Turistickou stezku v Modlivém dole u Svojkova na Českolipsku v Libereckém kraji zrekonstruoval letos na podzim za milion korun státní podnik Lesy ČR. Na významné poutní místo byla po 43 letech opět instalována křížová cesta se 14 zastaveními. V neděli 27. listopadu bude stezka ve 14 hodin slavnostně otevřena veřejnosti.

Lesy ČR: Turistická stezka v Modlivém dole je po rekonstrukci
Foto: lesycr.cz
Popisek: Lesy ČR - logo

V pískovcových skalách podnik dále obnovil dřevěný kříž, schody k oratoriu i ke skalní kapli, která je kulturní památkou. „Nové je posezení a další lesní mobiliář. Vyčistili jsme také studánku,“ řekla Markéta Kavková z libereckého krajského ředitelství Lesů ČR.

Křížová cesta z druhé poloviny 19. století byla v roce 1973 přemístěna zásluhou faráře Ladislava Kubíčka do nedaleké svojkovské kaple sv. Václava. Nyní jsou v Modlivém dole k vidění kopie obrazů původních zastavení. Ta byla připevněna na stromech, dnes na dřevěných stojanech. Podnět k obnově dali místní obyvatelé, podpořilo je liberecké pracoviště Národního památkového ústavu.

V Modlivém dole ukrytém v rokli pískovcových skal rozmanitých tvarů a velikostí se konají bohoslužby. Nejznámější je květnová mše na zahájení mariánského měsíce. Údolí se původně nazývalo Smolný důl (Pechgraben) podle uhlířů, kteří v tomto místě pálili dřevěné uhlí. Měli zde smolárny a dehtářské pece. Na konci 18. století nechala hraběnka Alžběta Kinská vytesat do skalního masivu kapli, kterou v roce 1836 opatřil sloupský sochař Antonín Wagner portálem v novogotickém tvarosloví. Do kaple byl umístěn obraz Panny Marie. Vlevo od kaple se na konci strmého schodiště nacházel skalní výklenek s Ukřižováním, tak zvaným oratoriem, od sochaře Josefa Maxe. K místu rozjímání návštěvníka dovedla křížová cesta. Svaté obrázky visely i na stromech kolem kaple. Do dnešní podoby Lourdské jeskyně byla kaple přestavěna v roce 1903. Po dvě století hojně navštěvované poutní místo, kam se z nedalekých Zákup zajížděl pomodlit i bývalý císař Ferdinand V. Dobrotivý, upadlo po druhé světové válce v zapomnění a bylo z větší části zničeno, sochy zmizely. Mariánský kult i poutě se v Modlivém dole obnovily v roce 1996. Oltář zdobí socha Panny Marie vysvěcená v roce 2001.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Svaz vinařů ČR: Účet za škody ve vinicích přesáhl dvě miliardy. Zapomeňme na daň, musíme řešit přežití a budoucnost

16:13 Svaz vinařů ČR: Účet za škody ve vinicích přesáhl dvě miliardy. Zapomeňme na daň, musíme řešit přežití a budoucnost

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohr…