Lesy ČR činí opatření proti suchu: Vodní kanály v oboře Soutok zaplní voda z Nových Mlýnů

28.03.2017 20:40

Vodní bilanci v lužních lesích obory Soutok na Břeclavsku dnes vylepší voda z Novomlýnských nádrží. Lesy ČR, které oboru spravují, se dohodly s Povodím Moravy, takže se v úterý 28. března ráno začal upouštět sedminásobek obvyklého množství vody vytékající z Nových Mlýnů. Kolem poledne se zaplní tůně, slepá ramena i vodní kanály v oboře, kde kromě jelení, dančí a černé zvěře žijí také na vodě závislí živočichové a rostliny.

Lesy ČR činí opatření proti suchu: Vodní kanály v oboře Soutok zaplní voda z Nových Mlýnů
Foto: lesycr.cz
Popisek: Lesy ČR
reklama

Vylepšení vodní bilance v lužních lesích nedaleko Břeclavi nepomohla ani letošní zima s větším množstvím sněhu než v minulých letech. Proto se vodohospodáři dohodli s lesníky na upouštění nádrže Nové Mlýny. Obdobný krok udělali naposledy před 19 lety.

„V celé oblasti Soutoku poklesla hladina spodních vod, takže se snižuje vitalita a odolnost cenných lužních lesů. Proto je nezbytné vodu doplnit,“ vysvětlil žádost Lesů ČR Miroslav Svoboda, ředitel lesního závodu Židlochovice. Opatření významně prospěje vodnímu režimu na Soutoku a zamezí suchu, s nímž se lesníci potýkají. „Zaplní se kanály, ale předpokládáme, že půda během několika dní veškerou vodu pojme,“ dodal Svoboda. Podle jeho slov bylo třeba upustit vodu z nádrží do konce března, než na hladině zahnízdí vodní ptactvo.

Největší obora v České republice se rozprostírá na 4 232 hektarech mezi řekami Morava a Dyje severně nad jejich soutokem. Celkem 3 395 hektarů pokrývají lesy. O realizaci opatření proti suchu byly informovány vodoprávní úřady, Moravský rybářský svaz i obce s rozšířenou působností.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

dTest: Čím se řídit při výběru hladké mouky? I levná dobře poslouží

22:31 dTest: Čím se řídit při výběru hladké mouky? I levná dobře poslouží

Mouka obvykle patří mezi stálé zásoby každé domácnosti. Spotřebitelská organizace dTest se zaměřila …