Lesy ČR natočily krátký film o kůrovci

24. 9. 2015 17:30

Krátký film o kůrovci, podkorním škůdci, který napadá oslabené stromy a s nímž se zejména letos potýkají lesníci v celé republice, nechal natočit podnik Lesy ČR. Problém by neměli podceňovat žádní vlastníci lesa.

Lesy ČR natočily krátký film o kůrovci
Foto: lesycr.cz
Popisek: Lesy ČR

V jehličnatých lesích v celé České republice se letos více než v jiných letech objevil kůrovec. Stromy oslabilo letošní suché jaro a hlavně léto. S přemnožením brouka se ve státních lesích potýká podnik Lesy ČR. Problém se ale týká i soukromých vlastníků lesa, církví, obcí a měst.

„Zvýšený výskyt kůrovce nejvíce řešíme v oblasti Nízkého Jeseníku, v okolí měst Bruntál, Vítkov, Opava nebo Moravský Beroun,“ uvedl Ladislav Půlpán, vedoucí odboru lesního hospodářství a ochrany přírody. Na jaře tedy budou instalovány feromonové lapače a takzvané lapáky, pokácené stromy volně ležící v lese v daleko větší míře než v letech, kdy je kůrovec v obvyklém množství. Počty položených nástrah na kůrovce půjdou do desítek tisíc. „Tato opatření standardně provádíme každým rokem. V období kalamity se liší hlavně svým rozsahem. Pokud kůrovec napadne stojící stromy, zabraňujeme jeho rozmnožování včasnou těžbou a asanací," dodává Půlpán. Kůrovcem napadené dřevo může vlastník lesa dále zpracovat. Jeho výkupní cena je však obvykle nižší.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministerstvo životního prostředí: Dolej si a omez plasty

22:45 Ministerstvo životního prostředí: Dolej si a omez plasty

Zprávy z kampaně #dostbyloplastu.