Lesy ČR podporují biologickou ochranu lesa prostřednictvím lesních mravenců

03.07.2012 9:11 | Zprávy

Státní podnik Lesy ČR věnuje mimořádnou pozornost ochraně přírody. Jedním z takových příkladů je program zvaný Formica, jehož hlavním cílem je biologická ochrana lesa prostřednictvím lesních mravenců.

Lesy ČR podporují biologickou ochranu lesa prostřednictvím lesních mravenců
Foto: lesycr.cz
Popisek: Lesy ČR

Lesy ČR se ve spolupráci s Českým svazem ochránců přírody (ČSOP) zaměřují na aktivní ochranu hnízd lesních mravenců a podporu jejich přirozeného šíření. Letos uplyne přesně 30 let od okamžiku, kdy byl program Formica založen. Dobrovolníci přitom úzce spolupracují s místními lesníky a revírníky státního podniku Lesy ČR, bez nichž by ochrana mravenců v lesích ztrácela smysl.

Lesní mravenci rodu Formica jsou významnou součástí lesů. Pozitivně ovlivňují tvorbu a kvalitu lesní půdy, skladbu bylinného patra a rozmanitost a rozmnožování hub. Jsou to predátoři i nekrofágové (živí se těly mrtvých živočichů), současně však představují významný potravní zdroj pro řadu lesních obratlovců, zejména ptáků. Na jedné straně jim vyhovuje struktura našich lesů s množstvím cest a průseků, na druhé čelí i některým negativním jevům.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: Lesy ČR

Mgr. Vladimíra Ludková byl položen dotaz

Migrační pakt

Jaký je váš názor na migrační pakt?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Finanční správa plánuje sloučení svých pracovišť v Praze

20:16 Finanční správa plánuje sloučení svých pracovišť v Praze

Veřejný průzkum trhu uskutečněný na počátku roku 2025 Generálním finančním ředitelstvím (GFŘ) pokroč…