Lesy Praha: Napadené stromky z obnoveného sakurového stromořadí dočasně odstraníme

14.08.2017 7:33

V únoru letošního roku jsme vás informovali o obnově sakurového stromořadí v ulici V Olšinách v městské části Praha 10. Na místě jsme do stromořadí vysadili celkem 76 nových stromků plnokvěté tmavě růžové sakury Prunus serrulata Kanzan. Několik týdnů po dokončení výsadeb jsme ovšem objevili na stromcích výletové otvory, které indikovaly masivní napadení mladých stromků brouky rodu Scolytus čili bělokaz.

Lesy Praha: Napadené stromky z obnoveného sakurového stromořadí dočasně odstraníme
Foto: Hans Štembera
Popisek: Praha, logo

Oslovení odborníci nám posléze určili, že se jedná konkrétně o bělokaza ovocného (Scolytus rugulosus) a byl zde nalezen i bělokaz švestkový (Scolytus mali). Tento dřevokazný brouk klade vajíčka pod kůru stromů a jeho larvy posléze vyžírají podkorní pletiva, což u mladých stromků vede k jejich úhynu. Byli jsme proto nuceni přistoupit k odstranění napadených jedinců.

Realizátor výsadeb, kterého jsme vybrali v rámci výběrového řízení na veřejnou zakázku, provede v následujících dnech odstranění celkem prozatím 27 stromků, u kterých bylo napadení tímto dřevokazným hmyzem zjištěno.

Stav ostatních nových výsadeb budeme i nadále pečlivě monitorovat a zajistíme jim zvýšenou péči, abychom podpořili jejich vitalitu a schopnost odolat tomuto nebezpečnému škůdci.

Odstraněné stromky nahradíme novou výsadbou v pozdním podzimu letošního roku, tedy v období, kdy tito brouci již nebudou aktivní.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Andrej Babiš byl položen dotaz

VY

Je dobré, že jste si uvědomil, že nemáte na to, být prezident, ale prý zas chcete být premiér. A co takhle skončit? Proč nechcete z politiky odejít, byť jak sám říkáte, Vaše žena a rodina by to ocenili? A určitě ne jen oni.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zoo Zlín: První přirozený odchov kotingy v Evropě

7:29 Zoo Zlín: První přirozený odchov kotingy v Evropě

Představujeme výjimečné chovatelské úspěchy - první přirozený odchov jihoamerického pěvce kotingy tř…