Lesy Praha: Opravy na hrázi vodní nádrže Jiviny zajistí její delší životnost

19.08.2022 22:45 | Tisková zpráva

Aby ještě dlouho chránila Ruzyni před povodněmi a zároveň poskytovala Pražanům prostor pro rekreaci, potřebovala vodní nádrž Jiviny obnovit některé technologické součásti důležité pro své fungování.

Lesy Praha: Opravy na hrázi vodní nádrže Jiviny zajistí její delší životnost
Foto: Lesy Praha
Popisek: Lesy Praha

Proto zde v letošním roce od jara sanujeme betonové konstrukce a opravujeme hradící segmenty bezpečnostních přelivů. Vzhledem k tomu, že je práce třeba provádět ze zátopy nádrže, musí být po dobu obnovy vodní dílo vypuštěné. Celá oprava je hrazena z rozpočtu hlavního města Prahy. 

Anketa

Půjdete volit do Senátu?

hlasovalo: 14763 lidí

Při pravidelných prohlídkách nádrže jsme v posledních letech zjistili postupně se zhoršující stav jejích technologických zařízení. Na základě toho jsme rozhodli o komplexní opravě hradících těles, která prodlouží životnost těchto prvků, a tím i celé nádrže.

U hradicích segmentů vyměníme gumové těsnění, kovové konstrukce dostanou novou povrchovou úpravu a jejich degradované části nahradíme. V rámci letošních prací také opravíme boční štíty a jejich vyhřívání a repasujeme ovládací řetězy. Betonové součásti funkčního objektu pak čeká obnova poškozených částí. Všechny opravy by měly být hotové do prosince letošního roku.

Retenční nádrž se nachází na území městské části Praha 6. Byla postavena v letech 1980?−1984 na Litovicko-Šáreckém potoce. Jejím hlavním účelem je protipovodňová ochrana území kolem spodní části vodního toku, především pak staré Ruzyně. Nádrž, která má 5,5 metru vysokou zemní sypanou hráz, je při povodni schopna zadržet 102 000 m³ vody, celkový objem zadržené vody pak při povodních činí 240 000 m³ a zatopená plocha je 118 000 m². Dalším účelem nádrže je průběžná regulace průtoků v Litovicko-Šáreckém potoce, především v době sucha.

Spolu se svým bezprostředním okolím je nádrž oblíbenou rekreační lokalitou. V roce 2011 zde vznikl nový rybářský revír obhospodařovaný Českým rybářským svazem. Lov ryb je povolen pouze z označené části levého břehu.

V roce 2020 byla nádrž odbahněna a ze dna bylo odvezeno více než 40?000?m³ sedimentu. Zajímavostí je, že při odbahnění archeologové na dně nádrže objevili fragmenty osady z mladší doby železné. Nalezli zde pozůstatky keltských chatrčí, hroby, keramiku a bronzové šperky.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Andrej Babiš byl položen dotaz

VY

Je dobré, že jste si uvědomil, že nemáte na to, být prezident, ale prý zas chcete být premiér. A co takhle skončit? Proč nechcete z politiky odejít, byť jak sám říkáte, Vaše žena a rodina by to ocenili? A určitě ne jen oni.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ÚZSVM: Hliník se odstěhoval do kovošrotu

22:16 ÚZSVM: Hliník se odstěhoval do kovošrotu

Středočeskému ÚZSVM připadl v trestním řízení s výrobcem a distributorem pervitinu různorodý majetek…