Lesy Praha: Počty pacientů rychle rostou. Letošním 2000. pacientem je jedno z kosích dvojčat

17.07.2021 9:45

Jak se aktuální sezona mláďat projevuje v našich statistikách? Pouhých 39 dní od příjmu našeho letošního 1000. pacienta, jímž bylo zraněné labuťátko, jsme překonali další milník a ve stanici přivítali pacienta s číslem 2000.

Lesy Praha: Počty pacientů rychle rostou. Letošním 2000. pacientem je jedno z kosích dvojčat
Foto: Lesy Praha
Popisek: Lesy Praha

Opět je to pták, tentokrát ale jde o malého pěvce. Nedávno jsme psali o tom, že z mláďat pěvců každoročně přijímáme nejvíc kosů a sýkor, a byl to právě jeden takový malý kos černý z lesoparku Cibulka v pražských Košířích, který se stal naším letošním 2000. pacientem. Do stanice se dostal v pátek 11. června spolu se svým stejně starým sourozencem.

Anketa

Souhlasíte, aby se pokuty za opakované přestupky odečítaly ze sociálních dávek?

97%
1%
hlasovalo: 17398 lidí

Obě kosí ptáčata se našla na zemi pod stromy. Byla ale ještě tak malá, že z hnízda rozhodně nevyskočila sama dobrovolně. Pravděpodobně jim k tomu někdo „pomohl“ (nejspíš šlo o ptačího či savčího predátora). Naštěstí ale nebyla nijak vážně zraněná a díky intenzivní vykrmovací “kúře”, kterou u nás ptáčatům ordinujeme, hezky rostou. Brzy je spolu s dalšími kosími dorostenci přesuneme do venkovní voliéry, kde budou trénovat létání a připravovat se na návrat do přírody.

Loňského 2000. pacienta jsme přijali 4. června 2020 a bylo jím mládě sýkory koňadry. Letošní 2000. pacient se tak o 7 dní „opozdil“, což bylo pravděpodobně dáno nezvykle studeným jarem, které letošní hnízdní sezonu o několik týdnů posunulo. I tak jsme ale letos přijali již 36 kosích mláďat a 85 mláďat sýkor. To navíc rozhodně nejsou konečná čísla, neboť kosi i sýkory často hnízdí i dvakrát za rok. Každoročně pečujeme o zhruba 100 kosích a 120 sýkorčích mláďat.

Aby těchto malých ptačích pacientů v záchranných stanicích skončilo co nejméně a ptačí rodiny mohly zůstat pohromadě, dokud to ptáčata potřebují, dávejte prosím pozor:

- při prořezávání keřů či stromů – mohou v nich být hnízda s ptačími mláďaty,
- na své domácí mazlíčky – máte-li na zahradě ptačí mláďata, která právě opustila hnízdo, ideálně své psy i kočky na několik dní zavřete doma (nebo je pouštějte ven jen tehdy, když na ně můžete po celou dobu dohlížet),
- při stavbách či rekonstrukcích domů – hnízdo s ptačími mláďaty se může nacházet například pod střechou, na trámu či ve skulině ve zdivu.

Uvidíte-li ptačí mládě, o kterém si myslíte, že vypadlo z hnízda nebo že potřebuje pomoc, zavolejte do záchranné stanice a poraďte se s ní o dalším postupu (naše pohotovostní linka je 773 772 771). Teprve potom konejte. Mnoho ptačích mláďat lidé „zachraňují“, aniž by pomoc skutečně potřebovala. Jak poznat, zda ptačí mládě potřebuje pomoc, ukazuje i náš jednoduchý návod.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Elektrobusy Škoda E’CITY pro DPP a Prahu dnes vyjedou na první zkušební jízdy v Plzni, veřejnosti se představí na veletrhu CZECHBUS

14:21 Elektrobusy Škoda E’CITY pro DPP a Prahu dnes vyjedou na první zkušební jízdy v Plzni, veřejnosti se představí na veletrhu CZECHBUS

První ze série 14 dvoupólových bateriových elektrobusů Škoda 36BB E’CITY, které Dopravní podnik hl. …