Letecký a kosmický průmysl České republiky hlásí vznik nové jednotné oborové asociace

31.01.2023 9:45 | Tisková zpráva

Asociace leteckých a kosmických výrobců (ALV ČR) a Svaz českého leteckého průmyslu (SČLP) dokončily rok připravované sloučení. Nově bude za letecký průmysl a vesmírné technologie vystupovat jednotným hlasem Asociace leteckého a kosmického průmyslu ČR (ALKP).

Letecký a kosmický průmysl České republiky hlásí vznik nové jednotné oborové asociace
Foto: ALKP
Popisek: Asociace leteckého a kosmického průmyslu ČR

Největší hráči z odvětví, technologičtí novátoři a vizionáři, výrobci finální produkce a producenti komponent spojili síly, aby na půdě ALKP vybudovali silnou oborovou komunitu. Za spojením firem se silnými týmy a lídry stojí jasná a přesvědčivá vize budoucnosti odvětví a akceschopné asociace. Do představenstva ALKP byli zvoleni šéfové Aero Vodochody, VZLÚ, LOM PRAHA, Aircraft Industries, PBS Velká Bíteš a Jihostroj. Prezidentský post obhájil dosavadní prezident ALV Josef Kašpar. 

Anketa

Chcete, aby Babiš vedl ANO do parlamentních voleb jako lídr a kandidát na premiéra?

91%
5%
hlasovalo: 22634 lidí

ALKP zastupuje 53 členů s více než 10 tisíci zaměstnanci a celkovým obratem téměř 40 mld. Kč. Asociace bude prosazovat uplatnění know-how svých členů v civilních i obranných aplikacích, včetně zapojení do významných mezinárodních projektů. Vlajkovou lodí je v tomto projekt průmyslové spolupráce s americkým koncernem Lockheed Martin.

K užší obchodní, výrobní i vývojové kooperaci pobízí členy současná bezpečnostní situace v Evropě a s ní spojená potřeba rozvoje obranných schopností a průmyslových kapacit. Obranný, letecký a kosmický průmysl hrají prim mezi strategickými odvětvími, v nichž chtějí být unijní země a alianční spojenci soběstační. Pro země s rozvinutými schopnostmi v daných odvětvích, mezi něž Česká republika historicky patří, se tím otvírají šance na posílení svého technologického know-how v synergii s lokálním průmyslem.

Za next big deal na domácí scéně považuje ALKP navázání průmyslové spolupráce mezi americkým gigantem Lockeed Martin a českými podniky v rámci pořízení nových nadzvukových letounů pro Armádu ČR. Supermoderní stíhačky F-35 Lightning II, o jejichž nákupu vláda jedná, mohou český průmysl obchodně propojit s Lockheed Martin. „Zapojení českého průmyslu považuje ministerstvo obrany za významnou součást jednání, která se bude podílet na rozhodnutí, zda letouny pořídit či nikoliv. ALKP je přitom naším hlavním oborovým partnerem,“ potvrzuje Daniel Blažkovec, náměstek ministryně obrany. Americké zbrojařské jedničce Asociace pomáhá mapovat české průmyslové schopnosti, a po odborné stránce konzultuje vyjednávací tým ministerstva obrany (MO ČR).

Projekt za ALKP koordinuje Martina Tauberová, bývalá diplomatka a náměstkyně ministra průmyslu a obchodu. Při jednání s Lockeed Martin může uplatnit své zkušenosti ze zahraniční a bezpečnostní politiky a zároveň podpory českých firem v zahraničí.  Ve spolupráci s koncernem vidí šanci na rozvoj českého leteckého průmyslu a jeho know-how. Konkrétně v oblastech pilotního výcviku, údržby letounů či zapojení malých a středních podniků do dodavatelského řetězce koncernu, a to nejen pro letouny F-35, ale i další programy Lockeed Martin. Slibně vnímá i zapojení vývojových a výzkumných kapacit například na poli umělé inteligence, stejně jako oblast vesmíru, kde má Česká republika společnosti Lockheed Martin také co nabídnout.

„Jsem rád, že se nám pod křídly ALKP podařilo sjednotit průmyslovou scénu. Letecký a kosmický průmysl řadí Českou republiku mezi světovou technologickou špičku a jednotným vystupováním se chceme zasadit o silné postavení na mezinárodní scéně,“ uvedl Josef Kašpar, staronový prezident ALKP a souběžně šéf VZLÚ.

Projektové nastavení je jedním z nových směrů, kterým se ALKP na podporu zájmů svých členů vydává. „V představenstvu se chci zaměřit na vytvoření produktové nabídky obranných leteckých technologií a skrze provázaná řešení společně prosazovat schopnosti větších a menších firem. Letecký byznys táhne vývoz, exportujeme přes 85 procent produkce a v ALKP chceme vytvořit efektivní nástroje na podporu obchodních zájmů našich členů,“ zdůrazňuje Viktor Sotona, generální ředitel Aero Vodochody a nově zvolený člen představenstva ALKP. Nové horizonty se otvírají i pro malé a střední podniky a jejich zapojení do rozsáhlejších spoluprací s angažmá Jiřího Protivy, generálního ředitele státního podniku LOM PRAHA. „LOM PRAHA přináší do ALKP důležité propojení mezi státem a českým leteckým průmyslem v oblasti přezbrojovacích projektů české armády. Osobně chci při výkonu funkce člena představenstva podporovat vzdělávání v oblasti letectví a prohlubovat spolupráci členské základny po odborné i lidské stránce,“ říká Jiří Protiva. 

V následujících třech letech budou směřování ALKP vedle uvedených činitelů řídit i Ilona Plšková, šéfka Aircraft Industries, Milan Macholán, generální ředitel PBS Velká Bíteš a Hynek Walner, šéf rozvoje Jihostroj.

Přes zvučná jména velkých hráčů zůstává ALKP ve většinové množině sdružením menších a středních podniků. Ty tvoří tři čtvrtiny členské základny. Také proto zástupci menších firem obsadili pozice v nové dozorčí radě ALKP. V ní zasedli Martin Dvorský, CEO MGM Compro, Jan Staněk, majitel Mikrotechna Praha a Martin Matyska, nastupující ředitel Avia Propeller.

Nově mezi členy ALKP přistály za MSP společnosti Radalytica, LA Composite, LPP, TRL Space a Znojemské Strojírny. V důsledku sloučení jsou novými členy za průmyslové tahouny společnosti Aero Vodochody, největší letecká továrna v Česku, LOM Praha, který se významně podílí na přezbrojení Vzdušných sil Armády České republiky americkými vrtulníky a Safran Cabin, plzeňský výrobní závod třetí největší letecké společnosti na světě.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Výdaje ze státního rozpočtu

Dobrý den, velice si vážím Vaší práce a toho, že vždy, co říkáte, máte doloženo grafy. Můžete zveřejnit graf nejvyšších 10 až 20 měsíčních výdajů z kapitol rozpočtu a pak to stejné u příjmů? Stále se jen přetřásají náklady na důchody. A co ostatní výdaje? Kam se ztrácí všechny peníze přijaté do rozp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jihočeský kraj: Náměstek Klíma ocenil „slušnej oddíl“ z písecké Tylovky

22:54 Jihočeský kraj: Náměstek Klíma ocenil „slušnej oddíl“ z písecké Tylovky

„Zřejmě slušnej oddíl,“ ocenil v narážce na známou filmovou hlášku náměstek hejtmana pro oblast škol…