Letiště Praha si polepšilo v ratingovém hodnocení agentury Moody´s

09.11.2019 16:11

Renomovaná agentura Moody´s Investors Service zvýšila Letišti Praha rating úvěrové spolehlivosti o jeden stupeň z dosavadního A1 s pozitivním výhledem na Aa3 s výhledem stabilním.

Letiště Praha si polepšilo v ratingovém hodnocení agentury Moody´s
Foto: Archiv
Popisek: Letiště Praha - logo
reklama

Stalo se tak v návaznosti na totožné zvýšení ratingu pro Českou republiku. Letiště Praha tak dlouhodobě dosahuje nejvyššího hodnocení, jaké lze v tuzemsku získat. Mezi klíčové důvody udělení nejvyššího ratingu nadále patří stabilní cash flow, konkurenceschopné letištní poplatky, výborný finanční profil společnosti a její zásadní postavení ve státní infrastruktuře.

Nově udělené hodnocení Aa3 značí na ratingové škále Moody´s bezpečnou investici s nízkým úvěrovým rizikem. Výhled ratingu Letiště Praha je podle Moody´s stabilní. „Rozhodnutí agentury Moody´s potvrzuje, že Letiště Praha je dlouhodobě vnímáno jako důvěryhodný subjekt a seriózní partner pro případné investice. To je důležitým předpokladem k tomu, abychom splnili závazek rozvoje letištních kapacit a služeb bez nároku na finanční prostředky ze státního rozpočtu. V tomto ohledu je stále naším záměrem  financovat rozvojové projekty z vlastních výnosů. V případě nutné půjčky nám velmi vysoký rating spolehlivosti zajistí výhodné podmínky úvěru,“ říká Václav Řehoř, předseda představenstva Letiště Praha.

Ve své zprávě poukazuje agentura Moody´s na silnou úlohu Letiště Praha jako provozovatele největšího letiště v České republice, pozitivně hodnotí stabilní finanční zázemí společnosti a zodpovědnou strategii v realizaci rozvojových plánů. 

K udělení ratingu Aa3 se stabilním výhledem vedly agenturu Moody´s především tyto skutečnosti:

Stabilní cash flow vycházející především ze silné pozice společnosti jako provozovatele největšího letiště v České republice, které obsluhuje spádovou oblast Prahy s 2,5 miliony obyvatel v širší metropolitní oblasti a dalšími 4 miliony obyvatel v dojezdové vzdálenosti 90 minut.

Letištní poplatky, které jsou ve srovnání s ostatními podobnými letišti v regionu konkurenceschopné a stabilní. Navýšení příjmů Letiště Praha z leteckého obchodu bylo v posledních dvou letech způsobeno především rostoucím počtem cestujících, nikoliv v důsledku zvyšování letištních poplatků.

Rostoucí provozní výsledky podpořené především novými a neustále vznikajícími leteckými spojeními a navyšováním kapacit na již existujících leteckých spojeních. V loňském roce Letiště Praha odbavilo rekordních 16,8 milionu cestujících, v meziročním srovnání šlo o 9% nárůst. Zároveň je očekáváno, že k nárůstu počtu odbavených cestujících dojde i v letošním roce. Svědčí o tom provozní výsledky za letošní letní sezonu, kdy ruzyňským letištěm prošlo celkem 5 812 597 cestujících. Meziročně tak došlo k navýšení o 6 %.

Výborný finanční profil společnosti, který je udržitelný i po případných rozsáhlých investicích do rozvoje nového terminálu a paralelní dráhy.

Stejný rating Aa3 se stabilním výhledem byl letos udělen České republice. V případě Letiště Praha, a. s. rating zohledňuje výkonnost celé skupiny Letiště Praha, tedy včetně dceřiných společností Czech Airlines Technics, a.s. a Czech Airlines Handling, a.s.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vláda prodloužila nouzový stav a platná krizová opatření do 20. listopadu

8:40 Vláda prodloužila nouzový stav a platná krizová opatření do 20. listopadu

Nouzový stav v České republice potrvá do 20. listopadu. Na základě předchozího souhlasu Poslanecké s…