Liberecký kraj zakládá pro boj s kůrovcem koordinační skupinu

15.07.2021 9:15

Liberecký kraj je zasažen kůrovcovou kalamitou od roku 2018. V současné době je situace nejvážnější v západní části Lužických hor na Novoborsku.

Liberecký kraj zakládá pro boj s kůrovcem koordinační skupinu
Foto: kraj-lbc.cz
Popisek: Liberecký kraj

Přestože kraj až na výjimky není vlastníkem ani hospodářem lesů v Lužických horách, snaží se v boji s kůrovcem dělat maximum. Nyní krajští radní schválili založení koordinační skupiny, která se této problematice bude věnovat po odborné stránce a bude prosazovat zájmy dotčených samospráv.

„Jsem rád, že skupina věnující se tématu kůrovce vznikla. Budou v ní mít zastoupení všichni odborníci, a to zejména z Lesů ČR, Ministerstva zemědělství, Agentury ochrany přírody a krajiny, Ústavu pro hospodářskou úpravu lesů, krajského odboru životního prostředí a zemědělství a odboru dopravy. Prostor samozřejmě dostanou také významní vlastníci lesů v území a zástupci místní samosprávy. Je potřeba zmínit, že skupina bude mít spíše poradní nebo koordinační význam a přímo nemůže konat žádná závazná usnesení nebo cokoliv nařizovat. Mezi činnosti koordinační skupiny bude patřit například informovat místní obyvatele o chystané lokalitě těžby dřeva a upozornit včas na různá spojená omezení, jako je omezení vstupu do lesa nebo omezená průjezdnost,“ uvedl Václav Židek, člen rady kraje pro resort životního prostředí a zemědělství.

Zpomalit nebo zastavit kůrovcovou kalamitu se už lesníkům, také díky počasí, podařilo na většině území České republiky. Lesy v Lužických horách však v současné době trpí nejvíce. Lesy ČR tam kvůli suchu a kůrovci vytěžil v roce 2018 téměř 18 tisíc m3 dřeva, o rok později 100 tisíc m3 a loni 311 tisíc m3. Do konce letošního května to bylo 117 tisíc m3 s celoročním odhadem až 400 tisíc m3 kalamitního dřeva. V oblasti nyní pracuje 27 komplexních těžařských čet s motorovými pilami i traktory a osm víceúčelových těžebních strojů, tzv. harvestorových uzlů.

„Kromě kůrovce bychom chtěli řešit také stav a kvalitu tamních vozovek a pozemků, které jsou těžbou poničené. Pevně věřím, že v rámci řešení kalamity se budou řešit i škody spojené s intenzivní těžbou kalamitního dřeva,“ uzavřel radní Židek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Muzeum skla a bižuterie zve na podzimní bižuterní kurz

19:07 Muzeum skla a bižuterie zve na podzimní bižuterní kurz

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou láká všechny tvořivé duše na další lekci z cyklu oblíbe…