Klíčovým tématem debaty o migrační krizi byla ochrana vnější hranice, která je pro českou vládu dlouhodobou prioritou. Lídři EU se shodli, že musí dojít k urychlení již odsouhlasených kroků, jako je zřizování funkčních hotspotů, včetně jejich dostatečné kapacity a možnosti detence. Pokračovat musí také spolupráce se třetími zeměmi včetně pomoci zemím západního Balkánu, kam už nyní směřuje významná česká pomoc.
Tématem jednání byl také projekt tzv. evropské pohraniční a pobřežní stráže, jehož vznik prosazoval předseda vlády Bohuslav Sobotka již na minulých Evropských radách. Český premiér proto včera v Bruselu jednoznačně podpořil návrh Evropské komise. „Vítám, že proti návrhu na zřízení evropské pohraniční a pobřežní stráže se nevyslovil žádný z mých kolegů. Je třeba, aby byl návrh co nejrychleji rozpracován a jeho realizace měla skutečný vliv na omezení migračních toků. Dali jsme si závazek, že o schválení evropské pohraniční stráže musíme rozhodnout do poloviny příštího roku,“ uvedl premiér Sobotka.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva
Veřejná doprava
Dobrý den, když tak myslíte na ekologii, proč v Praze není hromadná doprava pro všechny zdarma?
Další články z rubriky

7:33 ČSÚ: Meziroční růst cen potravin opět zrychlil
Spotřebitelské ceny meziměsíčně vzrostly o 0,3 %. Tento vývoj byl ovlivněn zejména růstem cen v oddí…
- 22:42 Česká pošta: Zpráva o udržitelném rozvoji za rok 2024
- 19:44 SFŽP: O hrdinech zelené energie i spravedlivé transformaci
- 16:47 Ústavní soud: K právním okolnostem aktivního ukončení života
- 13:43 Nadace ČEZ: Osvětlení přechodu zvýší bezpečnost chodců v Lázních Bohdaneč
- 10:46 DPP: Stanice metra Libuš na trase D dostala výtvarnou podobu