Limity jsme my: Promítání na chvaletickou elektrárnu upozornilo na její vliv na změny klimatu

07.07.2019 14:02

V noci ze soboty na neděli proběhla v okolí areálu elektrárny Chvaletice umělecká intervence, v rámci níž byly na chladící věže promítány nápisy jako „END COAL“ či „ZATYKAČE“. Akce se odehrála ve spojitosti s nedalekým Klimakempem uspořádaným ekologickým kolektivem Limity jsme my a protestujícím proti těžbě a spalování uhlí.

Limity jsme my: Promítání na chvaletickou elektrárnu upozornilo na její vliv na změny klimatu
Foto: kr-pardubicky.cz
Popisek: Elektrárna Chvaletice

Chvaletická elektrárna má podle ekologů obrovský vliv na změny klimatu, spaluje hnědé uhlí ze severočeských povrchových dolů, čímž vypouští do ovzduší velké množství toxických látek. Tím přispívá nejen k velkému znečišťování vzduchu, které každoročně zabije až deset tisíc lidí, ale také ke globálnímu oteplování, jež má za následky sucho, lesní požáry, tání ledovců a rekordní tropické bouře po celém světě. Navzdory tomu získal Pavel Tykač – majitel Severní energetické, která elektrárnu provozuje – na začátku léta od Pardubického kraje výjimku z evropských limitů emisí rtuti a oxidů uhlíku, které začnou platit v roce 2021.

Promítání i protesty, které se v okolí elektrárny o víkendu odehrávaly, měly upozornit na to, že pokud Česká republika nepřestane do roku 2030 spalovat uhlí, nesplní tak závazky klimatické dohody z Paříže v roce 2015, kdy se jasně deklarovalo, že je třeba udržet oteplení Země pod 1,5 stupněm Celsia. Zatímco ve vedlejším Německu se o tomto cíli aktivně jedná, česká vláda doposud žádný podrobný plán na postupné odstavování uhelných elektráren vypracovaný nemá. I proto lidé přistupují k různým formám občanské neposlušnosti nebo demonstracím, stávkám a uměleckým protestům, aby touto cestou upozornili na alarmující situaci.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

SÚKL: MUDr. Tomáš Boráň byl jmenován ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv

20:48 SÚKL: MUDr. Tomáš Boráň byl jmenován ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv

Ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv se 1. května 2024 stal MUDr. Tomáš Boráň. Na základě vý…