Lipská a pražská komoditní burza uzavřely strategické partnerství

20.01.2016 20:56 | Zprávy

Za přítomnosti ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka dnes zástupci největší evropské komoditní burzy EEX a Burzy cenných papírů Praha potvrdili strategickou spolupráci při rozvoji pražské komoditní burzy PXE na středoevropském a východoevropském komoditním trhu.

Lipská a pražská komoditní burza uzavřely strategické partnerství
Foto: MPO
Popisek: Lipská a pražská komoditní burza uzavřely strategické partnerství

„Za pár dní to bude devět let od chvíle, kdy Ministerstvo průmyslu a obchodu vydalo licenci společnosti PXE. Od té doby si tato burza vydobyla natolik významnou pozici na trhu ve střední Evropě, že do ní dnes vstupuje největší evropská komoditní burza s cílem proměnit Prahu na centrum obchodů s komoditami ve střední a východní Evropě,“ komentuje dohodu mezi EEX a PXE ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.

V rámci strategického partnerství získá EEX dvoutřetinový podíl v PXE, zbylá jedna třetina zůstane v dosavadním vlastnictví Burzy cenných papírů Praha (BCPP). Sídlo PXE zůstane v Praze a PXE bude nadále využívat stávajících synergií a podpory BCPP, stejně tak zůstane zachována i značka PXE. PXE bude zaštiťovat veškeré společné rozvojové aktivity na trzích střední a východní Evropy.

„Jde o mimořádnou investici do české finanční infrastruktury. Přínosem transakce pro český průmysl bude těsnější propojení obou burzovních trhů, které umožňují maximálně bezpečné obchodování s komoditami. Zvýší se tak nejen bezpečnost dodávek, ale posílí se také transparentnost cen energetických komodit pro český průmysl i pro domácnosti,“ dodává ministr Mládek.

Dohodu o strategickém partnerství dnes v přítomnosti ministra Jana Mládka podepsali zástupci obou stran, generální ředitel EEX Peter Reitz, generální ředitel BCPP Petr Koblic a generální sekretář PXE David Kučera. 

POWER EXCHANGE CENTRAL EUROPE (PXE) byla založena v červenci 2007 společností Burza cenných papírů Praha. Umožňuje obchodování s elektrickou energií s místem dodání v Česku, na Slovensku, v Maďarsku, Polsku a Rumunsku. Ve spolupráci se společností Austrian Central European Gas Hub AG (CEGH) provozuje burzovní trh se zemním plynem CEGH Czech Gas Futures a koncovým zákazníkům nabízí nákup elektrické energie prostřednictvím elektronické aukce.

EUROPEAN ENNERGY EXCHANGE (EEX) je největší energetická burza v západní Evropě se sídlem v saském Lipsku, na které se obchoduje zejména s elektrickou energií, plynem povolenkami CO2, ale i s uhlím, ropou, železnou rudou a některými zemědělskými komoditami v mnoha zemích.  EEX je vlastněná z 63 % společností Eurex Zürich AG (skupina Deutsche Börse), zbytek je ve vlastnictví obchodníků e energiemi.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Mír na Ukrajině

Paní Konečná, dobrý den. Jednak gratuluji ke zvolení. Vy opakovaně tvrdíte, že EU má nástroje, jak ukončit válku na Ukrajině. Zajímá mě jaké? Podle mě EU nezmůže nic. A ještě co si myslíte o podmínkách, které si klade Rusko, aby válku ukončilo? Chce nejen část území Ukrajiny, ale požaduje i to, aby ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Podcasty Českého rozhlasu bodovaly v anketě Podcast roku

22:08 Podcasty Českého rozhlasu bodovaly v anketě Podcast roku

Podcasty Českého rozhlasu opět uspěly v posluchačské anketě Podcast roku. Host Lucie Výborné obhájil…