MHMP: Hlavní město otevřelo ve Smíchovské SPŠ první coworkingové centrum pro technologické a podnikatelské startupy

09.10.2021 20:32 | Tisková zpráva

Ve čtvrtek 7. října 2021 se na pražském Smíchově konalo slavnostní otevření coworkingového centra Next Zone, a to při příležitosti 120. výročí od založení Smíchovské SPŠ a gymnázia. Nově vzniklé centrum je unikátní svým technologickým zázemím pro startupy a celou komunitu.

MHMP: Hlavní město otevřelo ve Smíchovské SPŠ první coworkingové centrum pro technologické a podnikatelské startupy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Budova pražského magistrátu

Prostory Next Zone vznikly rekonstrukcí bývalých školních dílen. Po rozsáhlé renovaci zde bylo vytvořeno místo pro konání technologických meetingů, workshopů a konferencí.

Anketa

Je Světlana Witowská dobrá moderátorka?

7%
93%
hlasovalo: 16002 lidí
Návštěvníci zde budou moci využívat například digitální platformu, která umožňuje konání hybridních eventů, a zároveň zde bude k dispozici interní tým pro podporu jednotlivých akcí.

„V Praze rádi podpoříme každou činnost, skrze kterou dostanou středoškolští studenti důvěru a prostor pro uskutečnění svých nápadů. Na Smíchovské střední průmyslové škole a gymnáziu vzniklo unikátní místo pro rozvoj talentu studentů, ze kterého si mohou vzít příklad i další podobně zaměřené školy nejen v Praze,“ uvedl Zdeněk Hřib, primátor hl. m. Prahy.

Tento projekt je unikátní nejen v Praze, ale i v celém Česku. Středoškolští studenti zde mohou realizovat své technologické a podnikatelské nápady, startupy zase rozvíjet know-how. Celou komunitu však spojuje jedna věc, a to zájem o rozvoj a zjednodušení činností pomocí digitalizace. První startupy, které se staly součástí projektu, mají široká spektra zájmu – od hydroponických farem, přes kyberbezpečnostní aplikace, až po produkci nového typu suborbitálních raket.

„Opět jsem hrdý na své absolventy a studenty a na to, co dokážou vymyslet a poté také zrealizovat. Jsem vděčný našemu zřizovateli za podporu a pevně věřím, že coworkingové centrum bude sloužit všem studentům Prahy a vytvoří se kolem něj tvůrčí a samoučící se komunita. Co se týká 120 let od otevření naší školy, ta přes svůj věk zůstává stále mladá, ambiciózní, plná kreativity, zároveň stále neklidná, hledající a experimentující. Jak se na vzdělávací instituci pro 21. století sluší,“ řekl ředitel Smíchovské SPŠ a gymnázia Radko Sáblík.

„Věřím, že je to sice první, ale nikoliv poslední takový prostor, jenž na pražských středních školách v brzké budoucnosti vznikne. Pokud máte na své škole stejně motivované učitele a studenty, kteří potřebují finance nebo know-how, určitě se neváhejte na mě a kolegy obrátit. Kreativitu a podnikavost mladých lidí vždy rád podpořím.“ dodal radní hl. m. Prahy pro oblast školství Vít Šimral.

Středobodem centra Next Zone je tzv. Event Space, který je jako jeden z mála prostorů v Praze připraven pro organizaci již zmiňovaných hybridních akcí. Kdokoli z technologické komunity či partnerů tak může pořádat událost a zároveň jí díky zabudované videotechnice živě vysílat. Next Zone také nabízí zázemí v rámci svého Inkubátoru startupů. Ten už stál u zrodu projektů, týkajících se například virtuální reality či vertikálního zemědělství. Zároveň se tu nachází i tzv. Maker Space, tedy dílny vybavené moderními stroji. Za zmínku stojí například funkční raketový motor, který zde byl vyvinut.

Vybudování celého centra stálo přibližně 20 milionů korun a bylo financováno ze zdrojů hl. m. Prahy.

„Ze slavnosti mám nesmírnou radost. Už několik let se na naší škole zakládají skvělé projekty a Next Zone to posouvá na novou úroveň. Vzniklo prostředí, které bude spojovat jinak roztříštěnou technologicko-startupovou komunitu. A už nyní aktivně plánujeme akce přímo pod hlavičkou Next Zone. Ta první nás čeká už za necelý měsíc,“ uzavřel zakladatel Next Zone Petr Štěpánek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

MeSES: Doporučení protiepidemických opatření pro bezpečné Vánoce

10:49 MeSES: Doporučení protiepidemických opatření pro bezpečné Vánoce

Mezioborová skupina pro epidemické situace (MesES) zveřejnila dnes nové stanovisko ve kterém doporuč…