MHMP: Pražští radní projednali kulturní dotace na rok 2023

30.01.2023 17:23 | Tisková zpráva

Rada hl. m. Prahy dnes projednala kulturní dotace pro rok 2023 ve výši 380 milionů korun na jednoleté i víceleté projekty. Návrh bude schvalovat Zastupitelstvo hl. m. Prahy na únorovém zasedání.

MHMP: Pražští radní projednali kulturní dotace na rok 2023
Foto: Hans Štembera
Popisek: Budova Nové radnice, sídla pražského magistrátu

„Hlavní město si váží své nezávislé kulturní scény a chce jí být dobrým partnerem i v časech nejistoty. Na tom jsme pracovali dva roky během covidové pandemie a máme to na paměti i nyní během uprchlické a energetické krize, které jsou důsledkem ruské agrese na Ukrajině. Jsem proto ráda, že se nám pro letošní rok podařilo navýšit objem financí na podporu pražské kultury na celkových 380 milionů korun, což je dosud nejvíce v historii,“ říká Hana Třeštíková, pražská radní pro kulturu a cestovní ruch.

Rada hl. m. Prahy schválila návrh kulturních dotací tak, jak ho vypracovala dotační komise a 7. listopadu také doporučil dočasně ustavený Výbor pro kulturu Zastupitelstva hl. m. Prahy. Sedmnáctičlenná komise posuzovala 668 žádostí ze všech uměleckých oborů, jejichž celkový finanční požadavek na letošní rok dosáhl částky 415 milionů korun.

Komise a odborní hodnotitelé vybrali celkem 464 projektů, které splnily podmínky pro udělení dotace, a budou podpořeny. Celkem by tak na pražskou kulturu, kterou přímo nezřizuje hlavní město, mělo jít v letošním roce 380 milionů korun (včetně vázaných prostředků z minulých let).

Dotační program vychází z nedávno schválené Kulturní politiky hl. m. Prahy. Žádosti se posuzují v sedmi uměleckých oborech a zároveň v sedmi programových opatřeních. Kromě sedmnácti členů komise se na dvoukolovém hodnocení podílí také 74 expertních anonymních hodnotitelů.

Jako tradičně i v letošním roce získají největší objem financí divadla a mezioborové projekty. Významné profilové festivaly se přitom od letošního roku dočkaly vlastního opatření. V nich uspěly dva ze tří posuzovaných projektů: Prague Sounds a Signal Festival. 

„Jsem s letošním průběhem grantového řízení spokojen, probíhalo snáze než například v předchozím roce. I díky vylepšenému grantovému softwaru trvalo druhé kolo hodnocení jen den a půl. Našli jsme napříč osmi oborovými dvojicemi konsensus, pro který jsme všichni mohli jednomyslně hlasovat. Doufám, že tento pečlivě vypracovaný návrh podpoří i nově zvolené zastupitelstvo,“ doplňuje Martin Benda, předseda dotační komise.

Komise současně doporučuje Radě hl. m. Prahy, aby pro rok 2024 vzhledem k vysoké inflaci alokovala na kulturní dotace částku alespoň ve výši 400 milionů korun.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Z jakých čísel při svých odhdech vycházíte?

Podle odhadů exministryně financí a šéfky poslanců hnutí ANO Aleny Schillerové si příští rok čtyřčlenná rodina připlatí kvůli vyšším daním 100 tisíc korun. Ptám se, protože každý tvrdí něco jiného, určitě na tom nezbohatneme, ale jak jste dospěla k čísu právě 100 000?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ: Vydařený Den dětí s hasiči Severočeských dolů v infocentru Elektrárny Ledvice

22:02 ČEZ: Vydařený Den dětí s hasiči Severočeských dolů v infocentru Elektrárny Ledvice

Čtyři stezky a různé soutěžní úkoly čekaly v neděli 28. května na děti v Informačním centru klasické…