MHMP: Situace v domovech pro seniory je katastrofální. Praha kritizuje nečinnost vlády

03.04.2020 21:01

Radní Milena Johnová upozornila na vážnou krizovou situaci v domovech pro seniory v souvislosti s pandemií COVID-19. V pražských sociálních zařízeních žije na 4 200 extrémně křehkých seniorů s průměrným věkem okolo 84 let a zdravotnická zařízení se mohou v případě rozšíření nákazy, které akutně hrozí, postarat pouze o zlomek z nich. Odpovědnost podle radní leží na státu, který v mimořádném opatření platném od včerejšího dne nařizuje krajům zajistit 60 infekčních zdravotnických lůžek na 100 tisíc obyvatel, zároveň ale nekomunikuje s městem ohledně realizace opatření. Hlavní město je závislé na státních nemocnicích, ve kterých ale v Praze lůžka chybějí.

MHMP:  Situace v domovech pro seniory je katastrofální. Praha kritizuje nečinnost vlády
Foto: Hans Štembera
Popisek: Budova pražského magistrátu na Mariánském náměstí

„Stát v ochraně nejkřehčích seniorů v domovech absolutně selhává. Nejenže kvůli pozdě dodaným ochranným pomůckám a nefunkčnímu systému testování nemůžeme efektivně předcházet zavlečení nákazy do zařízení, ale nemáme ani kam převážet infikované seniory. Pražská hygiena i pracovníci domovů obvolávají nemocnice stále dokola, klienty, kterým je přes 80 let a mají zatím lehký průběh, ale státní nemocnice přijmout nechtějí. Zůstávají v domovech, kde je nemožné vytvořit takové podmínky pro izolační ošetřovatelství jako na infekčních lůžkách. Mantrou ministerstva se stalo schovávat se za názor, že nemocnice přece nemohou přijmout každého nakaženého seniora, přitom tady jde o potřebu co nejvíce chránit před infekcí ty nejvíce křehké, kteří zůstávají v kolektivních zařízeních. Tragické je především to, že zdravotní systém není přetížený, jako v jiných zemích, stát ta infekční lůžka prostě nevytvořil a na péči o seniory v domovech rezignoval. Cítíme se spolu s pracovníky domovů strašně, voláme o pomoc, ale odpovědní politici dělají, že nás neslyší. Vláda vydává jen teoretické pokyny, kterými si nad situací myje ruce, nezajímá se ale o realitu. Je to alibismus,“ popsala radní pro sociální politiku a zdravotnictví Milena Johnová.

První pokyny pro ochranu lidí v domovech pro seniory vydalo Ministerstvo zdravotnictví až před týdnem v pátek, v té době ale už měla Praha obdobná pravidla mezi své poskytovatele rozeslaná. V pondělí je pak hlavní město doplnilo o podrobný krizový plán škálovaných scénářů dle konkrétní situace v domově. Plán připravil tým expertů na geriatrii, epidemiologů a manažerů pražských seniorských domovů, je v souladu s doporučeními Pražské hygienické stanice a Státního zdravotnického ústavu. Účinná ochrana ale vázne především na chybějících kapacitách státních nemocnic.

Prioritou by totiž v této fázi mělo být okamžité přeložení infikovaného seniora z kolektivního zařízení sociální péče na karanténní zdravotnické lůžko, v případě mírného průběhu onemocnění to znamená především infekční lůžko v nemocnici. Sociální zařízení na rozdíl od infekčních oddělení zdravotní péče nejsou vybavená na vytvoření a udržení odpovídajících izolačních podmínek a infekční klienti představují i při velkém vypětí sil všech pracovníků velké riziko pro ostatní, zatím neinfikované uživatele zařízení.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: Tisková zpráva

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Změna dodavatele? ERÚ upozorňuje na rizika, spojená s podepisováním plných mocí

16:08 Změna dodavatele? ERÚ upozorňuje na rizika, spojená s podepisováním plných mocí

Stále více spotřebitelů mění dodavatele energií. Řada z nich se přitom o proces přechodu mezi obchod…