MHMP: Spolupráce na rozvoji komunitní péče pro pacienty z Psychiatrické nemocnici Bohnice

25.01.2022 7:29 | Tisková zpráva

Radní hl. m. Prahy na pondělním zasedání schválili návrh Memoranda o spolupráci při vytváření sítě dostupné komunitní péče pro Pražany hospitalizované v Psychiatrické nemocnici Bohnice. Cílem dojednané spolupráce je koordinovaný postup při zajištění komunitní péče na území hlavního města pro dlouhodobé pacienty, pro něž chyběly služby sociální péče a museli buď zůstávat v psychiatrické nemocnici, nebo byli posíláni do zařízení mimo metropoli.

MHMP: Spolupráce na rozvoji komunitní péče pro pacienty z Psychiatrické nemocnici Bohnice
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vchod do budovy Nové radnice, sídla pražského magistrátu

Historicky byla většina Pražanů s nějakým znevýhodněním vyvážena do zařízení ústavní péče za hranicemi hlavního města, a to navzdory tomu, že v roce 2007 začal platit zákon o sociálních službách, který krajům a hlavnímu městu nařizuje zajišťovat dostupné služby na území kraje. V roce 2009 navíc Česka republika ratifikovala Úmluvu o právech osob se zdravotním postižením, čímž se mimo jiné zavázala k tomu, že zajistí pomoc a podporu v každodenním životě lidem s postižením tam, kde si zvolí žít.

„Již více jak tři roky děláme všechno proto, abychom systém péče dali do souladu nejen s mezinárodními závazky České republiky, ale především s potřebami samotných lidí a jejich nejbližších. V loňském roce jsme začali systematicky spolupracovat s vedením psychiatrické nemocnice na tom, aby komunitní služby mohli využívat také ti pacienti, kteří díky nedostatku vhodných sociálních služeb zůstávali nepřiměřeně dlouho na zdravotních lůžkách a pro ukončení hospitalizace potřebují výraznou pomoc v každodenním životě, říká radní hl. m. Prahy pro oblast sociální politiky Milena Johnová.

Odsouhlasený návrh memoranda se týká spolupráce na vytváření dostupné komunitní péče pro Pražany hospitalizované v Psychiatrické nemocnici Bohnice (PNB). Hlavní město a PNB memorandem deklarují společný zájem na koordinovaném postupu při zajištění přechodu pacientů z oddělení následné péče v PNB zpět do běžného, domácího prostředí.

Hlavní město se memorandem zavazuje pokračovat v politice tvorby nových kapacit sociální péče v Praze, aby lidé nemuseli být odesíláni do domovů a organizací mimo metropoli, a místo toho jim bylo možné nabídnout komunitní služby s vyšší mírou podpory přímo v Praze.

„Schválené Memorandum navazuje na dlouhodobou spolupráci PNB s jednotlivými sociálními službami působícími v oblasti péče o klienty s problémy v oblasti duševního zdraví. Klíčový význam schváleného dokumentu vidím v systémovém zakotvení spolupráce. Poslední rok spolupráce ukazuje, že právě tato forma umožňuje efektivní spolupráci a hledání nových možností návratu našich pacientů do přirozeného prostředí,“ dodává Martin Hollý, ředitel PNB.

Společně s PNB chce tak pražský magistrát v co nejkratším čase vytvořit 50 nových míst v pobytových službách sociální péče. Ta budou určena zejména k zajištění potřeb pacientů na odděleních následné péče v Bohnicích, kteří čelí riziku umístění do zařízení mimo území hlavního města. Současně s tím chce metropole pokračovat ve vytvoření systému spolupráce při plánování individualizované podpory a sociální či zdravotní péče v komunitě. Tímto krokem by se tak mohl snížit počet rehospitalizací pacientů závislých na další péči.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Karla Maříková byl položen dotaz

A a B

Je hezké, že chcete všem přidávat, navyšovat dávky, ale proč neříkáte i to B - tedy kde na to vzít? Jste pro zýšení daní? Jakých?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Celní správa: Z potravin zelená energie

22:16 Celní správa: Z potravin zelená energie

Pardubičtí celníci zajišťovali přímý dohled nad likvidací potravin. Téměř 7 tun mražených výrobků vč…