MK ČR: Prezident se při návštěvě Vysočiny poklonil u Památníku Bible kralické

27.06.2015 15:56

Památník Bible kralické i přilehlou expozici spravuje Moravské zemské muzeum, příspěvková organizace ministerstva kultury. Ve sbírkách MZM je také originál Bible kralické (šestidílná z let 1579 - 1594) uložen.

MK ČR: Prezident se při návštěvě Vysočiny poklonil u Památníku Bible kralické
Foto: Ministerstvo kultury
Popisek: Ministerstvo kultury
reklama

Prezident Miloš Zeman se při své pracovní návštěvě Kraje Vysočina poklonil i památce Bible kralické u Památníku v Kralicích nad Oslavou. Bible kralická náleží k vrcholům tiskařského umění v našich zemích a pokladům českého jazyka. O jejím významu vypovídá také skutečnost, že se Ministerstvo kultury ČR pokusilo o její zápis do seznamu světového dědictví UNESCO.

Byť tento pokus nebyl úspěšný, dokládá význam této kulturní památky, která je nespornou součástí našeho kulturního dědictví. Byla vzorem mnoha dalších vydání biblických textů a inspirovala mnoho vzdělanců. Jazyk této bible, tzv. kraličtina představuje jeden z vrcholů české psané slovesnosti a nikoliv náhodou nahrazovala až do let slovenského národního obrození v 19. století u našich východních sousedů spisovný jazyk.

Památník Bible kralické se nachází v budově sousedící s bývalou tvrzí, kde v letech 1578 - 1620 nalezla útočiště tajná bratrská tiskárna. Ta zde tiskla nejenom knihy náboženského charakteru (tj. bibli či bratrské kancionály), ale také nejrůznější světská díla a učebnice. Jejím nejvýznamnějším produktem však přesto zůstává šestidílná tzv. Bible kralická, náležející nejen k vrcholům tiskařského umění v našich zemích, ale kvalitou svého projevu především k pokladům českého jazyka, který přispěl k jeho uchování a rozvíjení v pozdějších dobách protireformace a exilu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nemocnice České Budějovice sjednocuje od 1. 7. 2021 režim parkování

17:28 Nemocnice České Budějovice sjednocuje od 1. 7. 2021 režim parkování

Nemocnice České Budějovice, a.s. disponuje velkou kapacitou parkovacích ploch, které kladně hodnotí …