MK zveřejnilo informace o vydávání majetku dle zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi

10.03.2015 19:16

inisterstvo kultury České republiky dnes zveřejnilo na webových stránkách souhrnné informace, vztahující se k vydávání věcí podle zákona č. 428/2012 Sb., o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi.

MK zveřejnilo informace o vydávání majetku dle zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi
Foto: Ministerstvo kultury
Popisek: Ministerstvo kultury

http://www.mkcr.cz/cz/cirkve-a-nabozenske-spolecnosti/majetkove-narovnani/veci-vydane-opravnenym-osobam-v-roce-2014-251415/

Je třeba zdůraznit, že ministerstvo kultury proces vydávání nijak neřídí ani nekoordinuje. Podle § 18 odst. 11 zákona č. 428/2012 Sb. mají všechny státní organizace povinnost za každý kalendářní rok zasílat ministerstvu kultury údaje o vydaném majetku. Termín pro zaslání je vždy konec února následujícího kalendářního roku.

Údaje se zasílají na formuláři, který je stanoven vyhláškou č. 363/2013 Sb. Formulář je rozdělen na několik oddílů; v jednom jsou souhrnné údaje o všech vydaných nemovitých a movitých věcech,  v dalším pak jsou uvedeny parcelních čísla a katastrální území, kde se nacházejí jednotlivé vydané pozemky a stavby.

Povinnost zasílání formulářů vznikla na základě požadavku Českého statistického úřadu, který potřebuje údaje o vydaném majetku pro statistické účely.  MK ČR všechny obdržené formuláře na Český statistický úřad přeposílá.

Podoba formuláře, daná dohodou mezi ČSÚ a Ministerstvem financí ČR, neobsahuje údaje o výměrách vydaných pozemků.  Proto i souhrnná tabulka, zpracovaná MK ČR, obsahuje pouze počty vydaných nemovitých a movitých věcí, ale nikoli výměry.

Ze zaslaných formulářů vyplývá, že v roce 2014 majetek vydalo celkem 37  státních organizací.

Informace navíc obsahuje souhrnné údaje o vydaném majetku za rok 2014, ke kterým  je pro srovnání připojena i tabulka o vydaném majetku za rok 2013; je tedy patrný výrazný pokrok ve vydávání.

Vydávání církevního majetku je především vztahem mezi oprávněnou osobou a povinnou osobou. V případě zemědělských nemovitostí pak do procesu zasahuje Státní pozemkový úřad. Jedinou povinností ministerstva kultury, jak již bylo řečeno, je v oblasti vydávání majetku vždy do konce února zajistit od povinných osob sběr dat o vydaném majetku podle vyhlášky č. 383/2013 Sb., a tyto předat ČSÚ. S dotazy na konkrétní případy či upřesnění je proto třeba se obracet přímo na povinné osoby, případně na Státní pozemkový úřad. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Ministerstvo kultury

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lesy Praha: Na kongresu lesní pedagogiky ve Finsku sdílelo zkušenosti 18 evropských států

21:54 Lesy Praha: Na kongresu lesní pedagogiky ve Finsku sdílelo zkušenosti 18 evropských států

Ve finském středisku Pikku-Syöte v provincii Oulunkaari se uskutečnil 13. Evropský kongres lesní ped…