„Kultura je finančně čtvrtou největší oblastí podpory v IROP. Jsme si vědomi, že je o kulturní památky nutné pečovat, jsou nedílnou součástí naší společnosti. Zároveň také slouží ke zvýšení turismu. V současné době je právě cestovní ruch kvůli dopadům pandemie na toto odvětví nutné podporovat co nejvíc,“ uvedla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová s tím, že projekty z oblasti kultury tak „předběhly“ jenom silnice druhé a třetí třídy, doprava a oblast vzdělávací infrastruktury.
Dobrou zprávou je, že Češi v době pandemických opatření na svoje památky nezapomínají. „I přes dopady opatření spojených s koronavirovou pandemií byl patrný růst návštěvnosti a jsme přesvědčeni, že během letošního léta padnou návštěvnické rekordy,“ uvedl například Eduard Bláha, generální ředitel Lázní Luhačovice.
Luhačovice se vrací k původní kráse Lázně
Luhačovice ve Zlínském kraji jsou jedním z míst, kam stojí za to se vypravit. Lázeňská kolonáda, hala Vincentky a další objekty jsou nominovány na zápis do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Jejich revitalizaci jsme podpořili osmaosmdesáti miliony korun z evropských zdrojů. Úpravy se snažily co nejvíc vrátit místu původní vzhled, který předlistopadový režim nerespektoval. Při rekonstrukci byla podstatná idea vzdušnosti a propojení s přírodou ? vyjádřená prosklenými plochami, otevřenými atrii a střešními světlíky. Výsledek přinesl hned dvě ocenění, jednak Cenu hejtmana v rámci soutěže Stavba roku Zlínského kraje a také Patrimonium pro futuro za nejlepší počiny v oblasti památkové péče.
Návštěvníci mohou v Luhačovicích vidět místa, kam se dřív lidé nedostali, například ochoz haly Vincentka, který se používal jako archiv nebo druhé pítko na místě někdejšího pramene Amandka.
Ve dvou nově otevřených atriích si hosté mohou vychutnat kávu, palačinku nebo sklenku vína a navíc si užijí úžasný výhled na náměstí s fontánou. Ve dvou podlažích haly Vincentky vznikly čtyři zcela nové expozice: jedna vysvětluje původ luhačovických minerálek, druhá s názvem Sůl nad zlato se zabývá chemickou stránkou minerální vody, třetí téma přibližuje historii Vincentky a čtvrtá se dívá na místo z hlediska urbanismu a architektury. „K největším zajímavostem expozice patří tři originální fosilie připomínající období, kdy zdejší minerální vody vznikaly. Jedná se o zub třetihorního žraloka megalodona, mamutí stoličku a fosilní stopu,“ zmiňuje Dalibor Chrastina z tiskového odboru Lázní Luhačovice.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
cestovní ruch , MMR , památky , Stará Boleslav , turistika , Slatiňany , Luhačovice , TZ , Dobřív
autor: Tisková zpráva
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.
Jak se postavíte k výsledku voleb?
Budete respektovat vůli voličů a dáte šanci sestavit vládu tomu, kdo volby vyhraje? Řeší se teď třeba jmenování Babiše, který je trestně stíhaný, ale jestli to lidem nevadí a zvolí ho, neměl by dostat šanci sestavit vládu? A byl byste pro, aby trestně stíhaný člověk nemohl kandidovat? Třeba mě by to...
Další články z rubriky

10:10 Nová virtuální realita v Národním muzeu oživuje dějiny pokroku
Virtuální realita, rozšířená realita i digitální průvodci – Národní muzeum se v posledních letech pr…
- 9:47 28. týden na Energetické burze ČMKB
- 7:33 Lesy ČR: Meandrující potoky na Tachovsku a Bruntálsku zadržují v krajině vodu
- 20:16 AOPK ČR: Byla otevřena vltavská cyklostezka pod skálou Zámky v pražských Bohnicích
- 16:14 Správa železnic: Poradenský tým pro vysokorychlostní PPP projekt je kompletní
- 11:14 ČEZ: Třeboradický „kotel poslední záchrany“ výrobcem teplé vody pro Prahu