MPSV: Akce Den seniorů zavítá postupně do 8 měst

17. 9. 2017 13:39

Stárnutí je doprovázeno mnoha předsudky, které ho většinou redukují na problematiku výše starobního důchodu. Dlouhodobě se téma života po šedesátém roku věku a jeho dopadů na společnost jako celek odsouvá na okraj zájmu veřejnosti.

MPSV: Akce Den seniorů zavítá postupně do 8 měst
Foto: Martin Kovář
Popisek: Budova MPSV

Zajímat se o to, jak opravdu žijí čeští senioři, co je trápí a naopak baví, a jak se na stárnutí populace může připravit stát, prostě není „IN“. MPSV proto u příležitosti Mezinárodního dne seniorů uspořádá seriál akcí v osmi českých a moravských městech, které by měly přispět k větší osvětě a informovanosti v této oblasti.

„Návštěvníci akcí se dozvědí, na co si dát pozor v oblasti spotřebitelských práv a ochrany před takzvanými Šmejdy, jak a které sociální služby nejlépe zvolit, aby se vyhnuli těm neregistrovaným, jak se bránit nezaměstnanosti. Senioři dostanou informace pro situace, když jim hrozí nebezpečí způsobené například požárem, nehodami nebo jak se mohou bránit proti různým formám trestné činnosti,“ uvedla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová.

Lidé si budou si moci nechat změřit tlak a dostanou tipy, jak lze díky sportu a zdravému životnímu stylu, předcházet například cukrovce a dalším civilizačním nemocím. Dozvědí se informace z oblasti sociálních dávek nebo o způsobu výpočtu důchodu. Součástí akcí budou i tematicky zaměřené přednášky a hudební vystoupení.

Den seniorů začne 18. září a potrvá až do 10. října. Akce se bude konat postupně v Kladně, Žďáru nad Sázavou, Novém Jičíně, Chrudimi, Jablonci nad Nisou, Praze, Vyškově a v Tachově. Začínat se bude vždy od 14 hodin a končit v 18 hodin. Celá roadshow není zaměřena jen na osoby starší 55 let, ale vítaná je celá veřejnost, včetně rodin s malými dětmi. Ministerstvo práce na organizaci poskytne celkem 2 294 160 Kč. Pokud se seriál akcí setká s pozitivní odezvou, bude příští rok pokračovat ve všech krajích i v hlavním městě Praze. Příští rok by měla být tato akce také propojena s celou řadou debat a událostí určených pro odbornou veřejnost z oblasti politiky stárnutí.

Ministerstvo práce tak navazuje na Národní akční plán podporující pozitivní stárnutí pro období let 2013 až 2017, který ukládá ministerstvu provádět osvětu v oblasti politiky stárnutí. Problematika stárnutí se dlouhodobě potýká s nízkou osvětou a s mnoha předsudky, které ji redukují na otázku po výši a udržitelnosti starobních důchodů.

Společnost stárne, v roce 2014 žilo v ČR 1,9 milionu obyvatel ve věku 65 let a vyšším, což představuje 17,4 % populace. V roce 2030 to bude již 27 % populace a v roce 2050 dokonce 40 %, to je přibližně 3,2 milionu osob starších 65 let. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zlínský kraj poskytne Klubu českých turistů dotaci na turistické značení

19:28 Zlínský kraj poskytne Klubu českých turistů dotaci na turistické značení

Rada Zlínského kraje projednala a doporučuje Zastupitelstvu ke schválení poskytnutí dotace 400 tisíc…