MŠMT: Konference Kurikulum 2023 k revizím vzdělávacích programů

25.05.2023 23:03 | Tisková zpráva

V Praze dnes startuje dvoudenní konference s mezinárodní účastí k tvorbě a změnám vzdělávacích obsahů Kurikulum 2023. Konference je streamována.

MŠMT: Konference Kurikulum 2023 k revizím vzdělávacích programů
Foto: msmt.cz
Popisek: MŠMT - logo

K tématu se za Českou republiku vyjádří státní tajemník v Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy Ondřej Andrys, zástupce ředitele odboru základního, předškolního a speciálního vzdělávání MŠMT Jan Jiterský a ředitel Národního pedagogického institutu ČR Ivo Jupa. O své zahraniční zkušenosti se podělí hosté z Nizozemska, Velké Británie a Severního Irska, Kypru, Finska, Irska nebo Slovenska.

Samotnou konferenci Kurikulum 2023 zahájil státní tajemník v Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy Ondřej Andrys: „Nastavení vzdělávacího obsahu je velmi důležitou složkou v mozaice kvalitního a efektivního vzdělávacího procesu, přičemž představy o tom, jaký by ten obsah měl být, se napříč společností různí. I proto je dobře, že máme příležitost diskutovat o pojetí kurikula v mezinárodní perspektivě a usilovat o to, aby se naše pohledy co nejvíce sbližovaly. Je velmi důležité, aby úpravy vzdělávacích programů reflektovaly vývoj společnosti a její proměnu a umožňovaly rozvoj relevantních znalostí, dovedností a kompetencí dětí a žáků směrem k maximální využitelnosti v nejistém a proměňujícím se světě,“ uvedl nejen ke konferenci, ale také k aktuálně probíhajícím revizím rámcových vzdělávacích programů. 4 Dosavadní vývoj revizí rámcových vzdělávacích programů přiblížil novinářům na tiskové konferenci ředitel Národního pedagogického institutu ČR Ivo Jupa.

Konference Kurikulum 2023 seznámí účastníky se zahraničními trendy, a nabídne také prostor pro výměnu dosavadních zkušeností s velkou revizí Rámcových vzdělávacích programů v základním vzdělávání.

Anketa

Jste spokojeni se způsobem, jakým Petr Pavel vykonává úřad prezidenta? (Ptáme se od 23.5.2023)

3%
95%
hlasovalo: 20370 lidí

„Letošní setkání Kurikulum 2023 se zaměří na informace o mezinárodních trendech v oblasti tvorby a implementace kurikula, umožní konzultovat otevřené otázky a problémy se zahraničními odborníky i napříč skupinami a posílit nynější i budoucí využívání mezinárodních poznatků i domácích výzkumů pro vzdělávací politiku. Zároveň bude konference příležitostí navázat dlouhodobější spolupráci odborníků na kurikulum,“ řekl na tiskové konferenci zástupce ředitele odboru základního, předškolního a speciálního vzdělávání MŠMT Jan Jiterský. 3 Podle zástupce ředitele odboru základního, předškolního a speciálního vzdělávání MŠMT Jana Jiterského je konference příležitostí navázat dlouhodobější spolupráci odborníků na kurikulum.

Tématy konference budou například klíčové kompetence v kurikulu, jejich ověřování a hodnocení, diferenciace vzdělávacího obsahu podle zájmů a potřeb žáků, role učitelů při implementaci reformy, propojení formálního a neformálního vzdělávání, práce s Rámcovými vzdělávacími programy v alternativních školách, dále půjde o předání mezinárodních zkušeností při spolupráci a síťování škol, o poučení z reforem kurikula ve střední Evropě, konkrétně v zemích Visegrádu po roce 1989, a jednat se bude také o tom, jak úspěšně komunikovat s hlavními aktéry reformy, a to s učiteli, ale i veřejností. 2 O své zkušenosti se slovenskými vzdělávacími programy se s českými kolegy podělil Štefan Porubský z Pedagogické fakulty Univerzity Mateje Bela v Banské Bystrici.

"NPI ČR, jako partner konference, na základě zadání MŠMT organizuje širokou platformu odborníků a expertů, kteří popisují základní stavební kameny budoucího kurikula. Očekáváme, že tato konference nám pomůže inspirovat se v tom, jak tyto základní stavební kameny a hodnoty vzájemně propojovat a zároveň přemýšlet o jejich následné implementaci do škol," přiblížil dosavadní vývoj revizí rámcových vzdělávacích programů ředitel Národního pedagogického institutu ČR Ivo Jupa.

Letošní setkání Kurikulum 2023 se zaměří na informace o mezinárodních trendech v oblasti tvorby a implementace kurikula, umožní konzultovat otevřené otázky a problémy se zahraničními odborníky i napříč skupinami a podpoří mezinárodní spolupráci organizací v resortu MŠMT.

Konference zahrne přednášky zahraničních expertů a semináře moderované domácími odborníky, a také praktické workshopy. Konference je určená především aktérům a tvůrcům revize RVP, členům odborných skupin a dalším účastníkům na všech úrovních vzdělávací politiky, kteří se zapojili do diskusí o RVP ZV nebo se chtějí jinak podílet na změnách ve školství.

Díky hybridní formě je ovšem konference otevřená i pro ředitele a zřizovatele středních, základních a mateřských škol, vzdělavatele učitelů, další zájemce z organizací a institucí aktivních v oblasti vzdělávání. Zajímavá může být i pro neziskové organizace a inovátory ve vzdělávání.

Stream z konference lze sledovat ZDE.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Za volantem od 17

Dobrý den, prý má být možné řídit již od 17,ale pod dohledem. Tím dohledem se myslí kdo? Musímát taková osoba řidičák? A když se ěco stane,ponese daná osoba odpovědnost nebo jak to bude? A od kdy tut možnost zavedete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ: Vydařený Den dětí s hasiči Severočeských dolů v infocentru Elektrárny Ledvice

22:02 ČEZ: Vydařený Den dětí s hasiči Severočeských dolů v infocentru Elektrárny Ledvice

Čtyři stezky a různé soutěžní úkoly čekaly v neděli 28. května na děti v Informačním centru klasické…