MŠMT: Ministr Balaš předsedal v Bruselu Radě pro sport

30.11.2022 21:20 | Tisková zpráva

V Bruselu se uskutečnilo jednání Rady pro sport, kterému předsedal ministr školství, mládeže a tělovýchovy Vladimír Balaš. Ministři se v diskuzi zaměřili na příležitosti v oblasti sportu s ohledem na důsledky pandemie, ruské agrese vůči Ukrajině a zvýšených cen energií.

MŠMT: Ministr Balaš předsedal v Bruselu Radě pro sport
Foto: msmt.cz
Popisek: MŠMT - logo

Kromě toho přijali ministři sportu Závěry Rady o udržitelné a přístupné sportovní infrastruktuře. Před samotným odpoledním zasedáním proběhla na pozvání ministra Vladimíra Balaše neformální obědová diskuse ministrů, která se zaměřila na nedostatek kvalifikovaných učitelů tělocviku a dalších sportovních profesionálů v rámci školní výuky. Z diskuse vyplynulo, že právě nedostatek kvalifikovaných profesionálů je problémem, který je napříč Evropou sdílen většinou členských států. Podpora jejich účasti na výuce dětí by do budoucna měla být prioritou a přispět ke zvýšení kvality výuky sportu i včasnému odhalování talentů ve sportu.

Anketa

Skončí válka na Ukrajině v roce 2023?

57%
43%
hlasovalo: 17410 lidí

V úvodu jednání byly ministry přijaty Závěry Rady o udržitelné a přístupné sportovní infrastruktuře. Jejich základním principem je zajistit, aby nová i stávající sportovní infrastruktura byla udržitelná, energeticky nenáročná a nezatěžovala přírodní prostředí. Druhým je pak zajištění přístupnosti sportovní infrastruktury pro všechny a všude bez ohledu na jejich sociální postavení nebo zdravotní handicap.

„Rád bych, abychom se podívali do budoucnosti a zamysleli se, jak jsme se poučili ze současných krizí, a jak mohou tyto výzvy utvářet naše budoucí politiky a aktivity - tak bychom posílili odolnost sportovního sektoru. Měli bychom zvážit nové formy spolupráce, okamžité i strukturální reformy, či dokonce zvážit současné krize jako nový začátek, který povede k lepší podpoře sportovního sektoru,“ uvedl ministr školství, mládeže a tělovýchovy Vladimír Balaš.

Ministři členských států EU poté diskutovali o tom, zdali můžou být pandemie covid-19, ruská agrese vůči Ukrajině a vysoké ceny energií nejen negativním jevem, ale i příležitostí pro další rozvoj sportu. Diskutovalo se nejenom o důležitosti spolupráce státu a sportovního hnutí při řešení krizí ve sportu, ale také o tom, jakým způsobem se můžeme poučit z našich zkušeností s pandemií, ruskou agresí a vysokými náklady na energie tak, aby byla zajištěna možnost sportovat pro všechny. Přítomní ministři se také shodli že, sport se stejně jako ostatní odvětví musí přizpůsobovat současné situaci nejen s ohledem na pandemii covid-19 a ruskou agresi vůči Ukrajině, ale také s ohledem na zelenou a digitální tranzici. Zcela zásadní je tak podpora inovací ve sportu. Prioritou by také měla být nadále podpora hodnot, jako je například fair play nebo zdraví životní styl, které jsou se sportovním hnutím úzce spojeny.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: Tisková zprávaTato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdravotnický holding Královéhradeckého kraje: Dvoudenní valentýnské darování – Když láska prochází žaludkem

11:48 Zdravotnický holding Královéhradeckého kraje: Dvoudenní valentýnské darování – Když láska prochází žaludkem

Život je oslavou lásky. Láska je podstatou života. Podpořte život darováním krve.