MŠMT: Náměstek Velčovský na Radě EU pro konkurenceschopnost

2. 12. 2018 21:21

Náměstek pro řízení sekce EU a Evropských strukturálních a investičních fondů Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy Václav Velčovský se zúčastnil jednání Rady EU pro konkurenceschopnost. V té zasedají ministři zodpovědní za agendu výzkumu.

MŠMT: Náměstek Velčovský na Radě EU pro konkurenceschopnost
Foto: msmt.cz
Popisek: MŠMT - logo

Stěžejním tématem byla diskuze o struktuře 9. rámcového programu EU pro výzkum a inovace Horizont Evropa (2021-2027) a zhodnocení dosaženého pokroku ve vyjednávání návrhu jeho legislativního ukotvení. ČR podpořila navrhovanou strukturu rámcového programu, jež klade stěžejní důraz na přenos výsledků špičkového výzkumu do praxe v podobě podpory vývoje znalostně náročných produktů a služeb o vysoké přidané hodnotě. Rámcový program tedy poskytne mj. rozsáhlé příležitosti pro české podniky k posilování jejich mezinárodní konkurenceschopnosti a k uplatnění jejich zboží na evropských a globálních trzích.

V tomto kontextu ČR podpořila ustavení Evropské inovační rady, která bude novým nástrojem pro podporu evropských inovačních podniků. Zároveň umožní i kofinancování národních dotačních titulů členských států EU na podporu inovací za využití zdrojů rámcového programu „Horizont Evropa“. ČR přitom obecně podporuje posilování nástrojů tzv. „kofinancování“ národních výzkumných a inovačních programů za využití prostředků rámcového programu. Dojde tak k významnému rozpočtovému posílení dotačních titulů financovaných z výdajů státního rozpočtu a evropských prostředků.

V neposlední řadě ČR při vyjednávání podporuje i navýšení rozpočtu nástrojů, které v rámcovém programu napomohou k vyrovnávání rozdílů ve výzkumné a inovační výkonnosti napříč členskými státy EU. ČR proto velmi pozitivně kvituje návrh na zdvojnásobení rozpočtové alokace na tzv. „Widening“ a je připravena debatovat o dalším navýšení této alokace.

O rozpočtu rámcového programu „Horizont Evropa“ chce ČR vyjednávat v rámci celkového Víceletého finančního rámce EU pro léta 2021 až 2027, a to zejména ve spojitosti s přípravou kohezní politiky EU pro následující období.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ČEZ: Web Top 100 - Internetové stránky ČEZ kralují mezi weby českých průmyslových a energetických firem

22:11 ČEZ: Web Top 100 - Internetové stránky ČEZ kralují mezi weby českých průmyslových a energetických firem

Nová česká, německá a francouzská mutace, vylepšená zákaznická sekce nebo užití profesionálních a un…