MŠMT nemůže při financování sportu postupovat dle návrhu ČUS

20. 10. 2017 21:42

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy nemůže při rozdělování dotací z programu IV postupovat dle řešení navrženého Českou unií sportu. Sportovní svazy a střešní sportovní organizace, které mají nárok na dotaci z programu IV na údržbu a provoz sportovních zařízení, nemohou tuto dotaci dále přerozdělovat dalším spolkům.

MŠMT nemůže při financování sportu postupovat dle návrhu ČUS
Foto: msmt.cz
Popisek: MŠMT - logo

Toto přeposílání dotace dalším příjemcům je výslovně zakázáno v Zásadách vlády pro poskytování dotací. Také dle rozpočtových pravidel mohou být pouze jedinému příjemci dotace ukládány další povinnosti.

Pokud by MŠMT umožnilo postup navržený ČUS, nemohlo by u koncových příjemců, tedy sportovních spolků a klubů, dostatečně efektivně kontrolovat využití poskytnutých peněz ze státního rozpočtu. MŠMT by tak jednalo nehospodárně a především v rozporu se zákonem.

Zákon o podpoře sportu sice opravňuje MŠMT ke kontrole konečných příjemců, ale tato kontrola by nemohla vést k odebrání neoprávněně použité dotace. Podle zákona o rozpočtových pravidlech se porušení rozpočtové kázně vztahuje pouze k penězům ze státního rozpočtu, nikoliv poskytnutým z „rozpočtu“ spolku. „Řešení, které navrhl ČUS, tedy přeposílat část obdržené dotace dalším příjemcům, by pro stát znamenalo vzdát se možnosti účinně kontrolovat využití poskytnutých prostředků u koncového příjemce,“ doplňuje náměstek pro sport Karel Kovář.

ČUS dále navrhuje uzavírání soukromoprávních smluv mezi střešní organizací a jejími členy, na jejichž základě by byly rozdělovány prostředky původně poskytnuté střešní organizaci. V tom případě by ale bylo nutné řešit také daňové aspekty této transakce. Z podkladů poskytnutých ČUS není ani zřejmé, na základě čeho vybíral spolky, kterým mají být finance přeposílány. Není tedy jasné, zda by byl zajištěn princip rovného zacházení pro všechny dotčené spolky.

Po problémech první poloviny roku 2017 došlo k zásadní personální obměně na odboru sportu MŠMT. Přesto v průběhu čtyř měsíců tento odbor zvládl v kritické situaci s podporou celého ministerstva distribuovat sportovnímu prostředí k 30. 9. 2017 o 1,1 mld. Kč více než v roce 2016. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Svaz českých a moravských výrobních družstev: Předsedou byl potřetí zvolen JUDr. Rostislav Dvořák

12:39 Svaz českých a moravských výrobních družstev: Předsedou byl potřetí zvolen JUDr. Rostislav Dvořák

Na 28. valném shromáždění Svazu českých a moravských výrobních družstev (SČMVD), které se konalo v p…