Reaguje tak na potřeby obcí po celé ČR, ve kterých se nacházejí nepotřebné hydrogeologické vrty. Ty představují riziko ohrožení životního prostředí, především jakosti či množství podzemních vod nebo ohrožení zdraví či života obyvatel. Žádosti budou přijímány od 1. listopadu letošního roku a aktuálně je na likvidaci vrtů připraveno 20 milionů korun.
V České republice je velké množství vrtů (jedná se zejména o hydrogeologické, inženýrskogeologické, ložiskové, monitorovací vrty, sanační vrty, opuštěné vrty pro využití podzemní vody, plynu, ropy apod.) tzv. neznámého původu, kdy subjekt, který nechal vrt s nějakým účelem zrealizovat, není znám nebo již právně neexistuje. Řada těchto vrtů je pro svůj původní účel již nepotřebná a není ani jinak využitelná.
„Nepotřebné staré průzkumné hydrogeologické vrty jsou častým zděděným problémem měst a obcí. Desítky i stovky jsou jich v oblastech, z nichž je čerpána pitná voda. Jsou opuštěné a často je dokonce těžké je dohledat. Jsou přitom v takovém stavu, že hrozí kontaminací spodních vod a může tak dojít k přímému ohrožení zdraví i života lidí,“ vysvětluje ministr životního prostředí Richard Brabec důvody pro vyhlášení výzvy.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva