MZV: Náměstek Tlapa diskutoval s velvyslanci o Cílech udržitelného rozvoje

13. 9. 2017 15:29

11. 9. 2017 uspořádalo Ministerstvo zahraničních věcí informační setkání pro diplomatický sbor k tématům naplňování Cílů udržitelného rozvoje v České republice, předsednictví ČR v Hospodářské a sociální radě OSN (ECOSOC) a nové Strategie zahraniční rozvojové spolupráce ČR.

MZV: Náměstek Tlapa diskutoval s velvyslanci o Cílech udržitelného rozvoje
Foto: mzv.cz
Popisek: Ministerstvo zahraničních věcí
reklama

Zástupci Ministerstva zahraničních věcí a Úřadu vlády informovali zahraniční diplomaty o zkušenostech s naplňováním strategického rámce udržitelného rozvoje Česká republika 2030, který přijala vláda ČR v dubnu 2017. Pracovníci zastupitelských úřadů sídlících v Praze se dozvěděli zejména o výsledcích hodnocení pokroku na cestě k udržitelnému rozvoji, které ČR úspěšně absolvovala v červenci v OSN v New Yorku v rámci Politického fóra na vysoké úrovni.

Náměstek ministra zahraničních věcí Martin Tlapa upozornil na studii SDG Index & Dashboards, ve které byla ČR vyhodnocena jako celosvětově pátý nejúspěšnější stát z hlediska pokroku při naplňování Cílů udržitelného rozvoje (SDGs). „Strategický rámec Česká republika 2030 není jen o implementaci Cílů udržitelného rozvoje, ale je zejména o budoucnosti naší země,“ řekl náměstek Tlapa.

Dalším tématem jednání bylo předsednictví v Hospodářské a sociální radě OSN (ECOSOC), kterého se ČR na rok ujala 27. 7. 2017. Tematickou prioritou předsednictví ČR je problematika účasti občanů na politickém rozhodování a její význam z hlediska udržitelného rozvoje.

Příspěvkem k dosažení SDGs je také rozvojová pomoc poskytovaná Českou republikou ve světě. Ministerstvo zahraničních věcí diplomatům představilo Strategii zahraniční rozvojové spolupráce ČR 2018–2030, přijatou vládou ČR 21. 8. 2017. Strategie klade důraz na provázanost rozvojové spolupráce a humanitární pomoci, návaznost bilaterálních a multilaterálních rozvojových aktivit a zapojení firemní sféry a občanské společnosti.

Kromě náměstka Tlapy na akci vystoupila ředitelka Odboru mnohostranných ekonomických vztahů Kateřina Fialková a ředitelka Odboru pro udržitelný rozvoj Úřadu vlády Anna Kárníková. Setkání se zúčastnilo 76 členů pražského diplomatického sboru, z toho 20 velvyslanců.

17 Cílů udržitelného rozvoje bylo přijato na summitu OSN v New Yorku v září 2015. Jsou obsaženy v tzv. Agendě 2030 a zahrnují opatření v hospodářské, sociální a environmentální oblasti, na kterých se shodlo celé mezinárodní společenství. Cílem Agendy 2030 je dosáhnout vyváženého rozvoje planety, který umožní naplnění potřeb současné i budoucích generací.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Plzeňský Prazdroj: Radegast Ratar je na čepu, zdravotníci mají první pivo na nás

17:11 Plzeňský Prazdroj: Radegast Ratar je na čepu, zdravotníci mají první pivo na nás

Fanoušci hořkého piva se dočkali. Radegast Ratar, výčepní speciál z nošovického pivovaru, dorazil v …