Manolo Blahnik přilákal do Musea Kampa již 25 tisíc návštěvníků

30.09.2017 10:34

Jedinečnou výstavu světově proslulého designera obuvi Manolo Blahnika, která je v Museu Kampa k vidění od 11. srpna, navštívilo od svého zahájení rekordních 25 tisíc návštěvníků. Vzhledem k obrovskému zájmu veřejnosti jsme se proto rozhodli od října prodloužit otevírací dobu této expozice.

Manolo Blahnik přilákal do Musea Kampa již 25 tisíc návštěvníků
Foto: Architectural
Popisek: Architectural

Počínaje 1. říjnem budou brány Musea Kampa každý pátek otevřeny až do 20 hodin.

Od 1. do 12. listopadu mohou všichni, kteří ještě neměli příležitost nahlédnout do světa tohoto obuvního mága a nechtějí si tuto příležitost nechat ujít, navštívit Museum Kampa každý den od 10 do 20 hodin.

"Rekordní návštěvnost výstavy Manolo Blahnika za tak krátké období mě mile překvapila. Věřím, že se nám brzy podaří pokořit hranici 30 tisíc návštěvníků," uvedl k tomu Jiří Pospíšil předseda Správní rady Musea Kampa - Nadace Jana a Medy Mládkových.

Výstava The Art of Shoes představuje intimní retrospektivu 45 let práce tohoto španělského návrháře, jedné z nejvlivnějších postav současné módy. Jeho vynalézavost a mimořádná řemeslná zručnost dokázaly setřít hranice mezi módou a uměním.

Z celkového počtu více než 30 tisíc unikátních modelů, uložených ve výjimečném sou-kromém archivu, Blahnik společně s kurátorkou výstavy Cristinou Carrillo de Albornoz vlastnoručně vybrali 212 bot a 80 originálních kreseb, jež představují odraz autorovy tvorby. Zachycují esenci jeho designu, jeho obsese a zdroje inspirace: architekturu, umění, botaniku, literaturu, kinematografii, 18. století, Itálii, Rusko, Španělsko a mnoho dalších, nečekaně rozmanitých vlivů, jež ho fascinují.

Výstava podává přehled Blahnikovy tvorby od začátku 70. let až po současnost. Návštěvníci výstavy mají možnost nahlédnout do návrhářova mimořádného a komplexního vnitřního světa díky exkluzivním záběrům Blahnika při práci a oceňovaným kresbám, jež jsou samy o sobě plnohodnotnými uměleckými díly.

Expozice je rozdělena do šesti částí popisujících stálé náměty, k nimž se v průběhu své kariéry vrací. V první části nazvané „Gala“ jsou vystaveny modely, v nichž Blahnik nejvíce popustil uzdu své fantazii – všechny v sobě nesou špetku ironie a představivosti. v této části jsou také k vidění modely z kolekce Marie Antoinette. Druhá část zobrazuje geografické a společenské vlivy – návštěvníci zde uvidí modely inspirované Španělskem, Itálií, Afrikou, Ruskem, Anglií a Japonskem. Třetí část je věnovaná jeho fascinaci uměním a architekturou a tomu, jak se tyto dvě oblasti promítají v návrzích bot. Čtvrtá část je přírodní a ukazuje jeho hlubokou lásku ke světu rostlin, jež byla patrná již od představení jeho první kolekce. Pátá část nese název „Materiály“ a zahrnuje výběr modelů honosících se propracovanými detaily, luxusním zhotovením a barvami, za nimiž stojí výjimečný řemeslný um. Jádrem výstavy je poslední a nejrozsáhlejší část. Jsou v ní umístěny modely věnované osobnostem, jež na Blahnika měly největší vliv: od Anny Piaggi, legendární editorky italského Vogue, přes herečku Brigitte Bardot po Alexandra Velikého.

Museum Kampa je po milánském Palazzo Morando a petrohradské Ermitáži třetí z pěti zastávek mezinárodního putování této výstavy.

O Manolo Blahnikovi

Kariéra Manolo Blahnika, jednoho z nejvýznamnějších návrhářů obuvi, začala před 45 lety.  Jeho boty si našly oddané a věrné obdivovatelky po celém světě. Blahnik je řemeslník. I v současnosti každou sezónu na pár týdnů vyráží do továren v Milánu a osobně dohlíží na zrod každé kolekce. Všechny vyvíjené modely vycházejí z jeho návrhů, které se v továrnách převedou do prototypů. Pečlivě tvarované formy a podpatky, jež pro své boty vytváří, ještě později vlastnoručně zdokonaluje.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

MPO: Rok od uzavření první dohody dosáhla ČD Cargo úspory energie 28 827 MWh

22:23 MPO: Rok od uzavření první dohody dosáhla ČD Cargo úspory energie 28 827 MWh

Společnost ČD Cargo jako jedna z prvních navázala spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu v ob…