MeSES: K léčbě nemoci covid-19 monoklonálními protilátkami

01.04.2021 21:02

Mezioborová skupina pro epidemické situace (MeSES) zveřejnila doporučení ohledně využití preparátů na bázi monoklonálních protilátek. Konkrétně se jedná o v ČR dostupný bamlanivimab společnosti Elli Lilly a o kombinaci casirivimab/imdevimab (nazývaný REGEN-CoV) od firmy Regeneron.

MeSES: K léčbě nemoci covid-19 monoklonálními protilátkami
Foto: Repro Youtube
Popisek: Jan Kulveit
reklama

Podle skupiny je nezbytné zajistit maximální využití tohoto léku ve všech případech, kde je to možné. Navrhuje toho dosáhnout osvětou v oblasti využití preparátů jak u lékařů, tak u veřejnosti. „Data ukazují, že tyto léky jsou u vhodně vybraných pacientů velmi pravděpodobně klinicky účinné, ale bohužel stále převažuje povědomí, že jsou dostupné jenom pro pár vyvolených. Pokud pacient splní indikační kritéria a preparát je k dispozici v nemocnici nebo u praktického lékaře, měl by mu být aplikován. Lék lze podávat i ambulantně a není třeba zatěžovat velká zdravotnická centra,” vysvětluje doktor Petr Smejkal, vedoucí skupiny.

Indikační kritéria jsou celkem dvě: brzké stádium onemocnění (7 dní od začátku příznaků), které nevyžaduje hospitalizaci nebo podávání kyslíku a alespoň jeden z rizikových faktorů, mezi které patří například onkologické onemocnění, cukrovka 1. typu nebo BMI vyšší než 40 (případně 35 v kombinaci s dalšími rizikovými faktory). Právě pokročilejší stádium onemocnění je často důvodem, proč lék není tak často využíván. „Monoklonální protilátky je potřeba podat včas - u pacientů, kteří mají riziko zhoršení, ale jsou ještě v klinicky dobrém stavu. V momentě, kdy se jejich stav zhorší, je už na tento typ léčby pozdě,” říká František Duška, přednosta Kliniky anesteziologie a resuscitace 3. lékařské fakulty UK a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.

Oba preparáty jsou relativně drahé (přibližně 25 0000 Kč za jednu dávku bamlanivimabu, 50 000 Kč u REGEN-CoV), ale podle členů skupiny je třeba cenu léku posuzovat ve vztahu k potenciálu redukce nákladů za hospitalizaci. „Náklady na hospitalizaci a nebo dokonce intenzivní péči se pohybují ve výrazně vyšších hodnotách, než je cena léku. I kdyby riziko hospitalizace bylo u skupiny s rizikovými faktory sníženo jen o polovinu, léčba by byla ekonomicky výhodná čistě z důvodu menších nákladů pro zdravotnictví. Pokud započítáme hodnotu zachráněných životů a zdraví, tak je rozdíl dramatický,” uvádí další člen skupiny Jan Kulveit, výzkumník globálních rizik z Oxfordské univerzity.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Státní lesy zahajují Dny za obnovu lesa, konat se bude na dvě stě akcí po celé republice

18:02 Státní lesy zahajují Dny za obnovu lesa, konat se bude na dvě stě akcí po celé republice

Dvě stovky pracovních Dnů za obnovu lesa připravily Lesy ČR pro veřejnost na letošní jaro a léto. Te…