Ministerstvo financí: Rada ředitelů EBRD schválila strategii investic pro Českou republiku

16.09.2021 17:56 | Tisková zpráva

Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) přijala tzv. Country Strategy pro Českou Republiku. Jedná se o hlavní investiční strategii na následujících 3-5 let, během kterých EBRD plánuje v ČR investovat přibližně 100-200 mil. EUR ročně primárně v soukromém sektoru, a podpořit tak hospodářské oživení po koronavirové krizi.

Ministerstvo financí: Rada ředitelů EBRD schválila strategii investic pro Českou republiku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministerstvo financí

Včerejší rozhodnutí navazuje na nedávné schválení dočasného obnovení investic rozvojové banky na našem území. Strategie potvrzuje dva hlavní cíle, které si EBRD u nás předsevzala. Jedná se zejména o diverzifikaci dostupných finančních zdrojů skrze podporu rozvoje kapitálového trhu a urychlení transformace k zelené ekonomice skrze investice do obnovitelných zdrojů a zlepšení energetické účinnosti. Banka se chce také více zaměřit na inovativní a rychle rostoucí malé a střední podniky a zaplnit tak mezery ve financování poskytovaném z EU. Hlavními nástroji budou půjčky, kapitálové vklady a pomoc ve formě technické asistence.

Momentálně jsou již v přípravě první projekty EBRD v ČR, a to zejména v oblasti equity a tzv. Green Cities, který je jedním ze stěžejních programů banky. V brzké době také začne EBRD ve spolupráci s místními bankami pracovat na úvěrové lince se zaměřením na energetickou účinnost.

EBRD může zároveň hrát důležitou roli při implementaci Národního plánu obnovy, který v nedávné době schválila Evropská komise. Investice zaměřené na digitalizaci, inovace a přechod na udržitelnou zelenou ekonomiku a infrastrukturu, které budou částečně realizovány skrze soukromé subjekty, lze dále znásobit strategickým spolufinancováním ze strany EBRD s cílem co nejefektivnějšího využití přidělených prostředků.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zaměstnanci VLS vysázeli javorovou alej podél šumavské cyklotrasy na Maňávce

8:41 Zaměstnanci VLS vysázeli javorovou alej podél šumavské cyklotrasy na Maňávce

Podél cyklostezky z Maňávky na PIhlov u Horní Plané, která spojuje obce na Českokrumlovsku s oblíben…