Ministerstvo financí: Rada ředitelů EBRD schválila strategii investic pro Českou republiku

16.09.2021 17:56 | Tisková zpráva

Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) přijala tzv. Country Strategy pro Českou Republiku. Jedná se o hlavní investiční strategii na následujících 3-5 let, během kterých EBRD plánuje v ČR investovat přibližně 100-200 mil. EUR ročně primárně v soukromém sektoru, a podpořit tak hospodářské oživení po koronavirové krizi.

Ministerstvo financí: Rada ředitelů EBRD schválila strategii investic pro Českou republiku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministerstvo financí

Včerejší rozhodnutí navazuje na nedávné schválení dočasného obnovení investic rozvojové banky na našem území. Strategie potvrzuje dva hlavní cíle, které si EBRD u nás předsevzala. Jedná se zejména o diverzifikaci dostupných finančních zdrojů skrze podporu rozvoje kapitálového trhu a urychlení transformace k zelené ekonomice skrze investice do obnovitelných zdrojů a zlepšení energetické účinnosti. Banka se chce také více zaměřit na inovativní a rychle rostoucí malé a střední podniky a zaplnit tak mezery ve financování poskytovaném z EU. Hlavními nástroji budou půjčky, kapitálové vklady a pomoc ve formě technické asistence.

Momentálně jsou již v přípravě první projekty EBRD v ČR, a to zejména v oblasti equity a tzv. Green Cities, který je jedním ze stěžejních programů banky. V brzké době také začne EBRD ve spolupráci s místními bankami pracovat na úvěrové lince se zaměřením na energetickou účinnost.

EBRD může zároveň hrát důležitou roli při implementaci Národního plánu obnovy, který v nedávné době schválila Evropská komise. Investice zaměřené na digitalizaci, inovace a přechod na udržitelnou zelenou ekonomiku a infrastrukturu, které budou částečně realizovány skrze soukromé subjekty, lze dále znásobit strategickým spolufinancováním ze strany EBRD s cílem co nejefektivnějšího využití přidělených prostředků.

reklama

autor: Tisková zpráva

Odchod do důchodu

Paní Schillerová, přijde mi to, nebo nějak často měníte své názory? Teď tvrdíte, že je pro vás navýšení věku odchodu do důchodu nepřijatelné, ale podle jiných, s tím souhlasili a zrovna vy jste to jako ministryně sama navrhovala - https://tn.nova.cz/zpravodajstvi/clanek/396856-schillerova-chce-zvysi...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

DPP opraví tramvajovou trať na Letenském náměstí

13:04 DPP opraví tramvajovou trať na Letenském náměstí

Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) začne od středy 17. dubna 2024 od brzkých ranních hodin s opravou…