Ministerstvo obrany: Do Iráku odletěla výcviková jednotka chemického vojska. Vrátí se za půl roku

28.01.2018 15:10

V souladu se schváleným mandátem vyslala Česká republika v sobotu 27. ledna 2018 do Iráku výcvikovou jednotku chemického vojska (VJChV-I). Na kbelském letišti se s vojáky rozloučila ministryně obrany ČR Karla Šlechtová a zástupce náčelníka Generálního štábu - ředitel Společného operačního centra MO generálmajor Jiří Verner.

Ministerstvo obrany: Do Iráku odletěla výcviková jednotka chemického vojska. Vrátí se za půl roku
Foto: mocr.cz
Popisek: Budova Ministerstva obrany ČR

Dvanáct příslušníků 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany z Liberce bude od 1. února působit po dobu 6 měsíců na základně Al-Taji severně od Bagdádu. Jejich úkolem je poradní a mentorovací činnost při výcviku specialistů chemického vojska irácké armády v oblasti ochrany proti zbraním hromadného ničení (OPZHN).

„Protichemická ochrana je jednou z našich vojenských specializací, liberečtí vojáci mohou v rolích instruktorů iráckým kolegům předat řadu cenných zkušeností. Společně s leteckým poradním týmem, mentory vojenské policie a loňským působením polního chirurgického týmu jde o další viditelný příspěvek ČR ke stabilizaci situace v Iráku,“ uvedla ministryně obrany ČR Karla Šlechtová.

Spolupráce České republiky s Irákem je zaměřena na výcvik a poradenství bezpečnostních složek a institucí. Jedná se o pomoc v boji proti terorismu a podporu k dosažení stability země.

Vysíláme vojenské specialisty

„K podpoře výstavby schopností iráckých ozbrojených sil přispíváme vysíláním vojenských specialistů. Čeští vojáci mají v tomto směru bohaté zkušenosti, připravovali chemiky jiných armád, například Kuvajtu, Afghánistánu, Indie, Jordánska nebo Srbska,“ zhodnotil generálmajor Jiří Verner.

Náplň výcviku popsal velitel jednotky major Petr Breda: „V první fázi budeme učit chemické instruktory na irácké chemické škole, která se nachází přímo na základně Al-Taji. Naučíme je, jak správně provádět radiační, chemický a biologický průzkum, dále dekontaminaci osob, techniky a materiálu. Zaměříme se také na postupy při varování a vyhodnocování nebezpečné situace (Warning and Reporting) nebo na metodiku při odběru vzorků. Cílem je, aby instruktoři získané zkušenosti a znalosti předávali dál, a to nejen vojákům irácké armády,“ vysvětlil major Petr Breda.

V Iráku v současné době působí 30 českých vojáků leteckého poradního týmu, jejichž úkolem je výcvik zdejších pilotů na letounech L-159. Mise byla zahájena v srpnu 2016. V září minulého roku byla do země vyslána čtyřčlenná jednotka Vojenské policie (od února 2018 bude posílená o další 3 členy), která cvičí irácké kolegy.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

AOPK: V Jeseníkách sčítali ornitologové sovy a slyšeli i vlky

22:08 AOPK: V Jeseníkách sčítali ornitologové sovy a slyšeli i vlky

V polovině dubna se CHKO Jeseníky sčítaly sovy. Akci pořádala Agentura ochrany přírody a krajiny ČR …