Soutěž „Chytrá města pro budoucnost 2019“ pořádaná Smart City Innovations Institut, z.ú. pod záštitou Ministerstva pro místní rozvoj, Svazu měst a obcí České republiky a Asociace krajů České republiky je zaměřena na inovace tzv. chytrých obcí, měst a krajů. V letošním roce proběhl její již třetí ročník. Soutěž probíhá za významné podpory Ministerstva pro místní rozvoj, které je gestorem zavádění konceptu Smart Cities do českých měst. Městům poskytuje metodickou podporu, přehled v oblasti financování, prostor pro sdílení dobré praxe v rámci českých i zahraničních zkušeností, pořádá odborné semináře a podporuje osvětu a odbornou iniciativu ze strany dalších aktérů.
Z více než padesáti nominovaných řešení bylo porotou oceněno 17 obcí, měst, krajů a dodavatelů. Letošní portfolio inteligentních služeb a projektů samospráv potvrdilo rostoucí chuť po spolupráci s aplikovaným výzkumem. Současně je vidět také rostoucí zájem o standardizaci kvality a výsledného efektu v podobě prokázané úspory.
Prestižní ocenění CHYTRÉ MĚSTO 2019 získalo v letošní silné konkurenci hned několik měst. Statutární město Plzeň za projekt „Využití dron jako podporu pro složky IZS“ zahrnující integraci špičkové technologie dronů do Integrovaného záchranného systému. Dále statutární město Brno za projekt „Vybudování C-ITS systému ve městě Brně“ představující implementaci unikátní evropské technologie C – Roads Czech Republic, tj. výměny vozidlových dat v rámci kooperativních inteligentních dopravních systémů (C-ITS) a statutární město Hradec Králové za projekt „Digitalizace územní veřejné zprávy“, který představuje unikátní opatření v oblasti digitální ochrany a bezpečnosti dat. Ocenění SMART CITY PROJEKT 2019 a CHYTRÉ MĚSTO 2019 získalo hlavní město Praha ve spolupráci se společností Operátor ICT, a.s., za společný projekt „Řešení pro inteligentní svoz odpadu“, který stojí na digitalizaci služby řízení svozu odpadů.
Další ocenění v těchto kategoriích převzalo město Milevsko za projekt „Rozvoj odpadového hospodářství, který pracuje se zavedením opatření cirkulární / oběhové ekonomiky, dále Městská část Praha 2 ve spolupráci se společností Pražská energetika, a.s., za úspěšný projekt „Infrastruktura pro chytrou městskou čtvrť“ a také město Trutnov ve spolupráci se společností ČEZ ESCO, a.s., získalo ocenění za úspěšné zavedení projektu, který cílí na bezemisní veřejnou dopravu s názvem „Ekologizace městské hromadné dopravy“.
Moravskoslezský kraj uspěl v kategorii CHYTRÝ REGION 2019 s nasazením projektu usnadňujícího komunikaci mezi krajem a veřejností s názvem „Robotická automatizace procesů na Krajském úřadě“, který mají zásadní dopad na rychlou odezvu úřadu a poskytnutí zpětné vazby pro zpracování žádostí a připomínek občanů a samospráv.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva