Ministerstvo pro místní rozvoj: Nová řešení pro česká Smart Cities? Máme

08.02.2022 16:34 | Tisková zpráva

Vytváření dobrých podmínek pro život ve městech je tématem blízké budoucnosti, pro které je již nyní potřeba hledat cesty a odpovědi. Implementace principů Smart Cities je pro česká města klíčová a nevyhnutelná. Rozvojem těchto principů a návrhem možných řešení pro česká města s pomocí připojení k sítím nové generace se zabýval projekt 5G pro 5 měst, který vyvrcholí již za necelý měsíc závěrečnou akcí 5Gthon. Hosté a diváci se mohou těšit na sérii akcí začínající víkendovou soutěží (tzv. ideathonem) o návrhy inovativních řešení na zadané výzvy z oblasti Smart Cities s využitím připojení v 5G síti. V den vyhlášení vítězných návrhů 22. února 2022 se uskuteční konference a odborné přednášky právě na témata z oblastí Smart Cities a 5G technologií s velkým důrazem na implementaci 5G řešení ve městech zapojených do projektu.

Ministerstvo pro místní rozvoj: Nová řešení pro česká Smart Cities? Máme
Foto: MMR
Popisek: Ministerstvo pro místní rozvoj, logo

Ukázka příkladů dobré praxe, ale i limitů, implementace řešení Smart Cities s pomocí 5G technologií na území ČR je hlavním posláním celého 5Gthonu. Díky soutěži (ideathonu) vzniknou další možné aplikace 5G technologií, které města, firmy nebo i akademická sféra mohou využívat do budoucna. Vystupující v rámci odborných přednášek uvedou veřejnost do širšího kontextu 5G technologií, a pokusí se přimět diváky k úvaze nad jejich implementací. Na konferenci zazní příklady dobré praxe a zkušenosti s implementací 5G technologií z domova i ze zahraničí. Účastníci 5Gthonu tak mohou sdílet zkušenosti a možnosti další spolupráce v oblasti Smart Cities a jejího rozvoje v českých městech. Hosté získají ucelený pohled na situaci zavádění 5G sítí v České republice. Dozví se zkušenosti pětice českých měst s inovacemi využívající 5G sítě, pro zlepšení života a bezpečnosti jejich občanů. Seznámí se s nejmodernějšími digitálními aplikacemi a službami, včetně propojení lidí a zařízení navzájem. Akci pořádá Ministerstvo pro místní rozvoj společně s Ministerstvem průmyslu a obchodu v rámci společného projektu 5G pro 5 měst.

„5G sítě se stanou katalyzátory, které posunou využití technologií významně vpřed, mimo jiné i ve veřejných službách v prostředí měst a obcí. Cílem 5Gthonu, závěrečné akce projektu, je motivovat aktéry k multiplikaci řešení a sdílení zkušeností a příležitostí pro státní správu, samosprávu a podnikatelskou i akademickou sféru,“ vysvětlil jeden z důvodů realizace projektu 5G pro 5 měst David Koppitz, náměstek pro řízení sekce regionálního rozvoje a cestovního ruchu Ministerstva pro místní rozvoj ČR.

5Gthon je určen pro všechny, kterým záleží na rozvoji českých měst a obcí, jak už zástupcům municipalit, státní a veřejné správy, tak i odborníkům z oblasti Smart Cities a 5G. Na akci jsou rovněž vítáni zástupci inovativních firem, kteří se chtějí podílet na využití potenciálu 5G sítí.
„Sítě nové generace mají velký potenciál urychlit zavedení nových aplikací usnadňujících život občanů i ekonomický rozvoj firem. Proto, aby se využil plně potenciál těchto sítí je třeba, ale více než dříve propojit klíčové aktéry – obce, technologické firmy, výzkumné organizace, stát a samozřejmě operátory. Projekt 5G pro 5 měst ukázal, jak mohou fungovat modely spolupráce mezi těmito aktéry a jak takovýto digitální ekosystém může přinášet inovace pro chytrá města i firmy. Těším se 5Gthon, kterým je velkým finále celého projektu, a věřím, že přinese další inovační řešení využívající potenciálu 5G, “ doplnil Petr Očko, náměstek pro digitalizaci a inovace Ministerstva průmyslu a obchodu ČR.

„Ideathon přispěje k nalezení možností a vhodných řešení pro využití a plynulé nasazení 5G sítí, které souvisí s rozvojem inovací a konceptu Smart Cities v České republice. Výstupy vzniklé díky ideathonu budou sloužit jako vzorové příklady pro metodiku 5G sítí a pro další rozvoj využití a implementace 5G sítí v naší zemi,“ dodává Marie Zezůlková, ředitelka odboru regionální politiky Ministerstva pro místní rozvoj ČR.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vězeňská služba: Pietní vzpomínka k výročí Pražského povstání

20:48 Vězeňská služba: Pietní vzpomínka k výročí Pražského povstání

V rámci oslav výročí Pražského povstání se dnes konal vzpomínkový pietní akt na místě bývalého nacis…