Ministerstvo pro místní rozvoj: Sněmovna schválila novelu zákona o cestovním ruchu

12.04.2020 22:45

Poslanci Parlamentu ČR schválili také novelu zákona o některých podmínkách podnikání a o výkonu některých činností v oblasti cestovního ruchu. Stát tak získá přehled o poskytování ubytovacích služeb prostřednictvím Airbnb a podobných internetových platforem. Nyní novelu projedná Senát ČR.

Ministerstvo pro místní rozvoj: Sněmovna schválila novelu zákona o cestovním ruchu
Foto: MMR
Popisek: Ministerstvo pro místní rozvoj, logo

„Před uvolněním opatření musíme mít přehled i o digitální ekonomice typu Airbnb. Pro moderní způsoby boje s nemocemi, mezi kterými má zvláštní postavení tzv. trasování, je pak znalost identity poskytovatelů ubytovacích služeb naprosto klíčová,“ říká ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.

Díky novele budou zprostředkovatelé služeb ubytování v soukromí sdílet s živnostenským úřadem informace o jednotlivých ubytovatelích a nemovitostech, které jsou k tomuto účelu využívány. Díky těmto informacím budou kontrolní orgány ověřovat, zda si jednotliví ubytovatelé plní povinnosti související s vedením domovní či evidenční knihy, do které se zapisují údaje o ubytovaných. Ministerstvo pro místní rozvoj tento krok považuje za důležitý vzhledem k trasování osob. Zároveň se obecnímu živnostenskému úřadu umožňuje předat jinému státnímu kontrolnímu orgánu jako je např. hygienická stanice takto získané údaje. Navrhovaná úprava má své opodstatnění především jako prevence před možnými riziky. A i zde samozřejmě platí, že prevence je levnější a účinnější než následné odstraňování škod.

I po zrušení nouzového stavu bude třeba nadále dbát na to, aby počet nakažených nemocí COVID-19 nezačal znovu strmě růst. Existence navrhované právní úpravy jistě napomůže postupnému odbourávání těch nejtvrdších opatření, která jsou sice v současné době velice potřebná, nicméně je nelze udržovat donekonečna.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Příjmy ÚZSVM za deset měsíců letošního roku přesáhly již 1,5 miliardy

22:54 Příjmy ÚZSVM za deset měsíců letošního roku přesáhly již 1,5 miliardy

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) dosáhl v období od ledna do konce října 202…