Ministerstvo pro místní rozvoj: Světový den měst letos na téma „Měnící se svět: inovace a lepší život pro budoucí generace“

04.11.2019 11:48

Na základě rezoluce OSN se již od roku 2014 slaví každoročně poslední říjnový den jako Světový den měst – World Cities Day. Cílem této iniciativy je zlepšit povědomí mezinárodního společenství o problematice globální urbanizaci, i jejích dopadech, a podpořit spolupráci při řešení výzev spojených s postupující urbanizací.

Ministerstvo pro místní rozvoj: Světový den měst letos na téma „Měnící se svět: inovace a lepší život pro budoucí generace“
Foto: MMR
Popisek: Ministerstvo pro místní rozvoj, logo

„Víc než polovina světové populace již dnes žije ve městech a tento podíl do budoucna dále významně poroste. Urbanizace s sebou přináší řadu výzev pro udržitelný rozvoj, ať už v oblasti bydlení, životního prostředí, budování dostupné veřejné infrastruktury, zdravotnictví, vzdělávání či v oblasti přírodních zdrojů. Světový den měst by proto měl být příležitostí pro diskuzi o konkrétních iniciativách, které mohou pomoci zlepšit fungování a řízení měst a přispět tím také k implementaci cílů udržitelného rozvoje obsažených ve schválených dokumentech OSN „Agenda 2030“ a „Nová agenda pro města!,“ říká Daniela Grabmüllerová, pověřená zastupováním náměstka Sekce koordinace evropských fondů a mezinárodních vztahů.

Obecným cílem každoročního Světového dne měst je „Lepší město, lepší život“; každý rok je pak stanoveno konkrétní téma, které upozorňuje na specifické problémy související s urbanizací. Letos bylo vybráno podtéma s titulem „Měnící se svět: inovace a lepší život pro budoucí generace“. Inovace a jejich chytré využívání jsou velmi důležitým nástrojem pro rozvoj měst a mohou přispět k významnému zlepšení kvality života obyvatel měst. Města vždy byla motorem inovací, průmyslu a nových technologií a pomáhala budovat prosperitu, sociální rozvoj i vytvářet nová pracovní místa. V rámci letošního ročníku budou představeny například novinky v oblasti chytrých technologií nebo možnosti tvorby a využití obnovitelné energie v prostředí měst. Hlavním hostitelem oslav letošního Světového dne měst je ruské město Jekatěrinburg.

Cíle a závazky v oblasti rozvoje měst a bydlení jsou na celosvětové úrovni koordinovány Programem OSN pro lidská sídla (UN-Habitat), který je zaměřen na zlepšování života ve městech. Věcným gestorem tohoto programu v České republice je Ministerstvo pro místní rozvoj.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Česká správa sociálního zabezpečení: Zpráva o činnosti za rok 2020

22:25 Česká správa sociálního zabezpečení: Zpráva o činnosti za rok 2020

Na webu ČSSZ byla zveřejněna Zpráva o činnosti České správy sociálního zabezpečení za rok 2020.